Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mládě vzácného nosorožce rozparádilo osazenstvo Safari Parku

4 minuty radosti
Foto: Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Svět zvířat nespí ani v zimě. Drobný vzácný nosorožec se vykutálel na svět v Safari Parku Dvůr Králové krátce před Vánoci, olomoucká zoologická zahrada obnovila chov mořských koníků a pražská zoo umožňuje adopci živočichů, uvedl server Ekolist a Zoo Praha.

V Česku přišlo na svět mládě ohroženého nosorožce černého

V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se 13. prosince 2022 narodilo mládě nosorožce dvourohého černého východního poddruhu, který je ohrožen vyhynutím. Je to samička, po narození vážila na svůj druh průměrných 28 kilogramů. „Nedlouho po porodu začala matka Molly mládě kojit a to dodnes dobře prospívá,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý, který má v safari parku chov nosorožců na starosti.

Safari Park nyní chová 20 nosorožců, z nichž 14 je nosorožců černých východního poddruhu a šest je nosorožců jižních bílých. Nosorožci černí jsou ohroženi vyhynutím, v přírodě žije posledních zhruba 900 jedinců. Nosorožců bílých jižních žije v Africe přibližně 20 tisíc. Safari park je v chovu nosorožců světovou velmocí a několik zvířat již odvezl i zpět do Afriky.

Foto: Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Kouzelní mořští koníci jsou k vidění v Zoo Olomouc

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce po několikaleté pauze opět chová mořské koníky díky soukromému chovateli. K vidění je tam teď deset mořských rybek, které se vyznačují zvláštním tvarem připomínajícím koně. Návštěvníci je mohou spatřit v expoziční nádrži pavilonu šelem a v mořských akváriích. „Jen málokomu se povede najít všechny, jsou to vskutku mistři kamufláže,“ uvedl zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií olomoucké zoo Josef Drtil.

Mořští koníci jsou pověstní otcovskou rodičovskou péčí. Samci mají na bříšku váček, do kterého jim samička naklade vajíčka, a dál se již o nic nestará. Aby samec vajíčka získal, musí pomocí pohybů a změny barvy upoutat pozornost samičky. „Sameček, který pojme několik set vajíček, si vajíčka sám oplodní a nechá je v sobě vyvíjet až do fáze, kdy jsou malí koníčci schopní samostatného života, a doslova je porodí i s viditelnými kontrakcemi. Vývoj ve vaku tak trvá do 28 dnů,“ uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Foto: Zoo Olomouc

Adopce zvířecích sirotků je v plném proudu

Ne každé zvíře v Zoo Praha se těší pozornosti sponzorů či adoptivních rodičů v uspokojivé míře. Některé druhy jsou neprávem opomíjené, a to se snaží zoologická zahrada změnit. „Některá z našich zvířat mají mnoho sponzorů a adoptivních rodičů. V tomto ohledu jsou nejoblíbenější surikaty, vombat nebo tučňáci. Několik druhů se však nachází na opačné straně škály, a to buď proto, že je chováme příliš krátce, nebo jsou zkrátka přehlížené,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s tím, že kromě savců jsou v kampani zastoupeni i ptáci, ryby, plazi či bezobratlí.

Lidé mohou přispět na zebru Grévyho, která je největším a nejohroženějším druhem těchto lichokopytníků, nebo na pralesní prasata štětkouny africké. Podporovatele hledá zoo také pro africké primáty talapoiny severní, pralesní želvu ohebnou, dravou ploštici zákeřnici hrozivou, kriticky ohroženého asijského sumce pangase vláknoploutvého a příbuznou kachen husici australskou. Adopční či sponzorský formulář najdou zájemci na webu pražské zoologické zahrady. Adoptivní rodič zaplatí pevnou sumu na jeden rok, sponzoring je jednorázová nebo trvalá podpora zvířete libovolnou částkou od 100 korun výše. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací ze Safari Park Dvůr Králové, Ekolist, Zoo Praha

Související články

Zaručeně zlepší den

Co způsobuje neobvyklé zbarvení vzácných hnědých pand?

Brněnští vědci zkoumají Alzheimerovu chorobu pomocí „minimozečků“

Francouzská vesnice bude mít hřbitov se solární energií

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…