Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mládě vzácného nosorožce rozparádilo osazenstvo Safari Parku

4 minuty radosti
Foto: Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Svět zvířat nespí ani v zimě. Drobný vzácný nosorožec se vykutálel na svět v Safari Parku Dvůr Králové krátce před Vánoci, olomoucká zoologická zahrada obnovila chov mořských koníků a pražská zoo umožňuje adopci živočichů, uvedl server Ekolist a Zoo Praha.

V Česku přišlo na svět mládě ohroženého nosorožce černého

V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se 13. prosince 2022 narodilo mládě nosorožce dvourohého černého východního poddruhu, který je ohrožen vyhynutím. Je to samička, po narození vážila na svůj druh průměrných 28 kilogramů. „Nedlouho po porodu začala matka Molly mládě kojit a to dodnes dobře prospívá,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý, který má v safari parku chov nosorožců na starosti.

Safari Park nyní chová 20 nosorožců, z nichž 14 je nosorožců černých východního poddruhu a šest je nosorožců jižních bílých. Nosorožci černí jsou ohroženi vyhynutím, v přírodě žije posledních zhruba 900 jedinců. Nosorožců bílých jižních žije v Africe přibližně 20 tisíc. Safari park je v chovu nosorožců světovou velmocí a několik zvířat již odvezl i zpět do Afriky.

Foto: Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Kouzelní mořští koníci jsou k vidění v Zoo Olomouc

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce po několikaleté pauze opět chová mořské koníky díky soukromému chovateli. K vidění je tam teď deset mořských rybek, které se vyznačují zvláštním tvarem připomínajícím koně. Návštěvníci je mohou spatřit v expoziční nádrži pavilonu šelem a v mořských akváriích. „Jen málokomu se povede najít všechny, jsou to vskutku mistři kamufláže,“ uvedl zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií olomoucké zoo Josef Drtil.

Mořští koníci jsou pověstní otcovskou rodičovskou péčí. Samci mají na bříšku váček, do kterého jim samička naklade vajíčka, a dál se již o nic nestará. Aby samec vajíčka získal, musí pomocí pohybů a změny barvy upoutat pozornost samičky. „Sameček, který pojme několik set vajíček, si vajíčka sám oplodní a nechá je v sobě vyvíjet až do fáze, kdy jsou malí koníčci schopní samostatného života, a doslova je porodí i s viditelnými kontrakcemi. Vývoj ve vaku tak trvá do 28 dnů,“ uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Foto: Zoo Olomouc

Adopce zvířecích sirotků je v plném proudu

Ne každé zvíře v Zoo Praha se těší pozornosti sponzorů či adoptivních rodičů v uspokojivé míře. Některé druhy jsou neprávem opomíjené, a to se snaží zoologická zahrada změnit. „Některá z našich zvířat mají mnoho sponzorů a adoptivních rodičů. V tomto ohledu jsou nejoblíbenější surikaty, vombat nebo tučňáci. Několik druhů se však nachází na opačné straně škály, a to buď proto, že je chováme příliš krátce, nebo jsou zkrátka přehlížené,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s tím, že kromě savců jsou v kampani zastoupeni i ptáci, ryby, plazi či bezobratlí.

Lidé mohou přispět na zebru Grévyho, která je největším a nejohroženějším druhem těchto lichokopytníků, nebo na pralesní prasata štětkouny africké. Podporovatele hledá zoo také pro africké primáty talapoiny severní, pralesní želvu ohebnou, dravou ploštici zákeřnici hrozivou, kriticky ohroženého asijského sumce pangase vláknoploutvého a příbuznou kachen husici australskou. Adopční či sponzorský formulář najdou zájemci na webu pražské zoologické zahrady. Adoptivní rodič zaplatí pevnou sumu na jeden rok, sponzoring je jednorázová nebo trvalá podpora zvířete libovolnou částkou od 100 korun výše. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací ze Safari Park Dvůr Králové, Ekolist, Zoo Praha

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Dánové se už nemusí bát loupeží. Může za to absence hotovosti

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…