Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo těžby uhlí udržitelné pěstování, na Karvinsku vyroste nový komplex

Foto: Moje Karviná

Na východním cípu České republiky se plánuje projekt s názvem Eden Silesia, jehož cílem je obnovit průmyslově poškozenou krajinu. Součástí plánu je výstava vzdělávací a výzkumné infrastruktury, kde budou pro nový studijní program Slezské univerzity vybudovány unikátní skleníky. Projekt čeká na schválení financování, stavba by pak mohla být dokončena na přelomu roku 2025 a 2026, uvedl regionální zpravodajský server Polar.

Kampus bude domovem pro nový studijní program Regenerativní rozvoj regionu a krajiny opavské Slezské univerzity, který vzniká ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně. Výzkumy mají být zaměřeny na proměnu pohornické krajiny a celý projekt má být postaven na obnovitelných zdrojích. Velkokapacitní skleníky budou kromě výzkumů sloužit také k enviromentální výchově široké veřejnosti včetně letních škol či dětských kroužků.

První představy o projektu byly uvedeny loni v březnu, do dnešního data došlo k menším změnám týkajících se vzhledu a umístění stavby. Původním plánem byl prostor na pozemcích na bývalém Dole Barbora, v současnosti má být komplex umístěn blíže městu Karviná.

Interiér plánovaných skleníků. Foto: Moje Karviná

Vzhled budovy popsal Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: „Ta finální podoba by měla vypadat tak, že bude jakýmsi symbolem nové naděje, rozvíjejícího se poupěte, které vyrůstá ze země. Jsou to takové tři lístky, které na sebe navazují, a vnitřní prostory budou uspořádány tak, aby reprezentovaly čtyři elementy země.”

Náklady na výstavbu komplexu se odhadují na 2,4 miliardy korun, financovány budou z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. „Musíme teď koupit ty pozemky, což je první věc, a hlavně musíme přesvědčit ten orgán, který ty 2,5 miliardy bude dávat, že to je ten projekt, který si to zaslouží,“ uvedl pro sever Polar první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…