Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo těžby uhlí udržitelné pěstování, na Karvinsku vyroste nový komplex

Foto: Moje Karviná

Na východním cípu České republiky se plánuje projekt s názvem Eden Silesia, jehož cílem je obnovit průmyslově poškozenou krajinu. Součástí plánu je výstava vzdělávací a výzkumné infrastruktury, kde budou pro nový studijní program Slezské univerzity vybudovány unikátní skleníky. Projekt čeká na schválení financování, stavba by pak mohla být dokončena na přelomu roku 2025 a 2026, uvedl regionální zpravodajský server Polar.

Kampus bude domovem pro nový studijní program Regenerativní rozvoj regionu a krajiny opavské Slezské univerzity, který vzniká ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně. Výzkumy mají být zaměřeny na proměnu pohornické krajiny a celý projekt má být postaven na obnovitelných zdrojích. Velkokapacitní skleníky budou kromě výzkumů sloužit také k enviromentální výchově široké veřejnosti včetně letních škol či dětských kroužků.

První představy o projektu byly uvedeny loni v březnu, do dnešního data došlo k menším změnám týkajících se vzhledu a umístění stavby. Původním plánem byl prostor na pozemcích na bývalém Dole Barbora, v současnosti má být komplex umístěn blíže městu Karviná.

Interiér plánovaných skleníků. Foto: Moje Karviná

Vzhled budovy popsal Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: „Ta finální podoba by měla vypadat tak, že bude jakýmsi symbolem nové naděje, rozvíjejícího se poupěte, které vyrůstá ze země. Jsou to takové tři lístky, které na sebe navazují, a vnitřní prostory budou uspořádány tak, aby reprezentovaly čtyři elementy země.”

Náklady na výstavbu komplexu se odhadují na 2,4 miliardy korun, financovány budou z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. „Musíme teď koupit ty pozemky, což je první věc, a hlavně musíme přesvědčit ten orgán, který ty 2,5 miliardy bude dávat, že to je ten projekt, který si to zaslouží,“ uvedl pro sever Polar první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Montpellier zavádí bezplatnou dopravu: Kde jinde v Evropě můžete cestovat zdarma?

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…