Ministertvo dopravy chce zveřejňovat všechny smlouvy svého rezortu

Jak nákladný je mýtný systém, nebo kolik stojí výměna svodidel, by se měl od nového roku dozvědět každý. Ministerstvo dopravy pod vedením Dana Ťoka chce zveřejňovat všechny smlouvy uzavřené na ministerstvu či v jeho podřízených organizacích.

Od příštího roku by si měl každý na internetu najít smlouvy uzavřené na ministerstvu dopravy. Zveřejňování smluv a všech i drobných soutěží prosazuje nový ministr dopravy Dan Ťok. „Chci zveřejňovat vše, co zveřejnit možné je,“ prohlásil Ťok v rozhovoru pro MF DNES.

Veřejnost by mohla nahlédnout do jednotlivých zakázek a prozkoumat detaily nabídek. Známá by tak byla nejenom cena, ale i podrobný položkový rozpočet. Motivací k těmto krokům je pro ministra několik. Jednak to jsou dobré zkušenosti s tímto systémem z Polska, dále pak zamezení obavám, že by ministr přihrával byznys firmě Skanska, kterou vedl.

Dan Ťok je desátým ministrem dopravy za posledních šest let. Nahradil ve funkci Antonína Prachaře a jeho jmenování vyvolalo rozruch ohledně možného střetu zájmů. Na ministerstvo dopravy přišel z pozice šéfa jedné z nejvýznamnějších tuzemských stavebních firem. Od jmenování do funkce proto bojuje za transparentnost zakázek na ministerstvu dopravy.

FOTO: ČTK, Tomáš Marný

 

idnes.cz, Michaela Gáliková 

Autor článku

Michaela Hýžová