Ministertvo dopravy chce zveřejňovat všechny smlouvy svého rezortu

Jak nákladný je mýtný systém, nebo kolik stojí výměna svodidel, by se měl od nového roku dozvědět každý. Ministerstvo dopravy pod vedením Dana Ťoka chce zveřejňovat všechny smlouvy uzavřené na ministerstvu či v jeho podřízených organizacích.

Od příštího roku by si měl každý na internetu najít smlouvy uzavřené na ministerstvu dopravy. Zveřejňování smluv a všech i drobných soutěží prosazuje nový ministr dopravy Dan Ťok. „Chci zveřejňovat vše, co zveřejnit možné je,“ prohlásil Ťok v rozhovoru pro MF DNES.

Veřejnost by mohla nahlédnout do jednotlivých zakázek a prozkoumat detaily nabídek. Známá by tak byla nejenom cena, ale i podrobný položkový rozpočet. Motivací k těmto krokům je pro ministra několik. Jednak to jsou dobré zkušenosti s tímto systémem z Polska, dále pak zamezení obavám, že by ministr přihrával byznys firmě Skanska, kterou vedl.

Dan Ťok je desátým ministrem dopravy za posledních šest let. Nahradil ve funkci Antonína Prachaře a jeho jmenování vyvolalo rozruch ohledně možného střetu zájmů. Na ministerstvo dopravy přišel z pozice šéfa jedné z nejvýznamnějších tuzemských stavebních firem. Od jmenování do funkce proto bojuje za transparentnost zakázek na ministerstvu dopravy.

FOTO: ČTK, Tomáš Marný

 

idnes.cz, Michaela Gáliková 

Související články

Ze světa

Smlouva o obchodu se zbraněmi by měla zachránit miliony životů

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.