Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Smlouva o obchodu se zbraněmi by měla zachránit miliony životů

Mnohé země světa se obávají ohrožení vyplývajícího z ozbrojených konfliktů. Ozbrojené konflikty ohrožují převážně africké Kongo, Rwandu, Nigérii, Libyi nebo Somálsko. Výjimkou není ani asijský Irák, Pákistán, jihoamerická Kolumbie, Chile či Venezuela. Záchrana lidských životů závisí na tom, podpoří-li čeští zákonodárci dokument, který může zachránit miliony životů.

Ani přes naději, že po skončení studené války zavládne ve světě mír, se naše planeta snaží nadále bojovat s nekontrolovatelně se šířícím násilím, před kterým nemohlo mezinárodní společenství nadále zavírat oči. V roce 2006 zahájilo Valné shromáždění OSN konzultační proces o projektu dokumentu, který by měl regulovat mezinárodní obchod se zbraněmi a ve kterém jsou lidská práva nejdůležitějším aspektem. Na tuto výzvu, plynoucí z Valného shromáždění, reagovala více než polovina států OSN.

Jednání, jehož výsledkem byl vznik Smlouvy o obchodu se zbraněmi (ATT), se bránil nejen Írán, Sýrie, KLDR, ale dokonce i Spojené státy. Smyslem této smlouvy je zamezit státům transferu konvenčních zbraní do zemí, kde hrozí riziko jejich použití a páchání genocidy, zločinů proti lidskosti nebo proti válečným zločinům.

Po vytrvalém jednání byla tato smlouva v červnu loňského roku předložena na schválení Valnému shromáždění OSN a byla podpořena 154 zeměmi ze 193 zemí zastoupených v OSN. Mezi nimi byla i Česká republika. Aby byla tato smlouva mezinárodně závazná, je nutné, aby ji ratifikovalo na 50 signatářů. Třetího června tohoto roku přibylo dalších osm podpisů a svět už je tedy na čísle 40.

„Hlavním cílem této předkládané smlouvy je regulace vývozu zbraní a co si myslím, že je velice podstatné, je, že Česká republika spolu s ostatními členskými státy patří díky velmi vyspělému systému kontroly mezinárodního obchodu se zbraněmi z globálního pohledu k malé skupině zemí, kde již dnes tyto transakce podléhají povolovacímu, nebo chcete-li, licenčnímu řízení, a to právě v zájmu prevence rizik spojených s mezinárodním pohybem tohoto zboží,“ prohlásila před hlasováním v prvním čtení ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Ratifikaci smlouvy čeká v České republice ještě dlouhý proces, ve kterém bude záležet na postoji českých zákonodárců. Budou totiž čelit otázce, co je důležitější. Zda lidské životy, nebo smrtící export.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2014_06_13/Reknete-zbranim-ne-0909/

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.