Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na silnici se hraje o čas. Odvážná kampaň má od základů změnit chování řidičů

Ilustrační foto: Pexels

Šlápni na to, jedeme pozdě. Věta, kterou už slyšel nebo sám použil snad každý řidič. Právě rychlá jízda ale stojí za 40 procenty smrtelných nehod. Smýšlení řidičů chce změnit nová kampaň České asociace pojišťoven a BESIPU. Rozhodně ale neklouže po povrchu. Ve spolupráci s Policií ČR a uznávaným dokumentaristou Vítem Klusákem zabrousí i mezi řidiče, kteří včas zabrzdit nestihli.

Počet smrtelných dopravních nehod v České republice klesl za posledních deset let téměř o polovinu. Přesto, že jde o velmi pozitivní zprávu, ve srovnání s evropským průměrem patří české silnice stále k těm více nebezpečným. Cílem Ministerstva dopravy na tento a příští rok je proto snížení počtu případů, kdy za nehodu může nebezpečně rychlá jízda. Kampaň Zpomal, dokud není skutečně pozdě jako první spojuje fenomén nepřiměřené rychlosti právě s časem a má ambici vyvolat o tématu celospolečenskou diskusi. Využívá k tomu různé kanály. Kromě zinscenovaných videí, která měla ověřit naladění české společnosti na tuto problematiku, doplní osvětu i televizní a rozhlasové spoty a podpoří ji známé tváře.

Vyvrcholením kampaně je dokumentární film Víta Klusáka 13 minut. Název navazuje na výzkum, podle nějž překračuje každý pátý řidič povolenou rychlost mimo obec o 20 kilometrů za hodinu. Na trase Praha–Brno tak ale ušetří pouze 13 minut. Právě ty však mohou tvořit rozdíl mezi včasnou reakcí a tragickou nehodou. „Řidiči obecně vliv rychlosti na smrtelné nehody podceňují. Statistiky i analýzy nehod ale hovoří jasně: právě vysoká rychlost je hlavním faktorem u nejtragičtějších nehod. Touto výraznou a netradiční kampaní chceme přimět řidiče, aby uvažovali o tom, jestli má překračování limitů vůbec smysl, a vnímali, že díky nižší rychlosti mají prostor napravit chybu a předejít zbytečné tragédii,“ upozornil Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Tvůrci dokumentu 13 minut se proto vydali k těm, kteří mají s tragédií bezprostřední zkušenost – k viníkům dopravních nehod. „Chtěli jsme ukázat, že řidiči, kteří zavinili vážnou dopravní nehodu, nejsou anonymní piráti silnic z černé kroniky. Že jde o lidi s tváří, citem, svědomím a často i snahou svou nezměrnou chybu dennodenně odčiňovat,“ dodal Vít Klusák, režisér celovečerního snímku, který je k vidění v archivu České televize.

Související články

Zaručeně zlepší den

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

VIDEO: Voda dělá radost nejen dětem. Slůně dovádějící ve sprše vám zpříjemní víkend

Češka získala ocenění od britského premiéra. Na stoleté plachetnici sbírá plasty z oceánu

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…