Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Miniknihovny mají úspěch, nová vznikla i na koupališti v Ústí nad Labem

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Plážová knihovna se toto léto nově otevřela na koupališti v Ústí nad Labem. S novinkou přišla Severočeská vědecká knihovna ve snaze přimět lidi opět číst klasické knihy. Návštěvníci koupaliště si tak mohou při opalování zdarma půjčit knihy pro děti i dospělé.

S myšlenkou přenést knihovnu ven mezi lidi přišla Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem. Návštěvníci koupaliště si v současné době mohou knihy a časopisy půjčit v úterý a ve čtvrtek od 11 do 17 hodin. Lidé mohou vybírat z knih pro děti i dospělé, převládají však pohádky. „Počítáme s tím, že budou chodit hlavně malí čtenáři. A bylo by to dobře, kdyby alespoň na chvíli měli v rukou něco jiného než mobil či jiné technické vymoženosti,“ řekl pro ČTK náměstek ředitele knihovny Miroslav Bünter.

Organizátoři se už zamýšleli i nad kombinací vody a papírových knih, nahlížejí však na situaci s humorem a tolerancí. „Počítáme s tím, že voda je všudypřítomná. Samozřejmě budeme rádi, když se nám budou vracet knihy v celku, ale pokud se stane, že se omylem časopis zničí, kárat moc nebudeme,“ vysvětlil Bünter. V plážové knihovně nejsou potřeba čtenářské průkazky a vypůjčiteli v případě poničení nehrozí ani pokuta. Kromě půjčování knih plánují knihovníci i workshopy a soutěže pro děti.

Koncept půjčování knih mimo knihovny je ve světě rozrůstajícím se fenoménem a získává si oblibu i v tuzemsku. Například letos vznikl projekt Kniha do vlaku, jenž umožňuje cestujícím vypůjčit si knihu na cestu přímo na mikulovském i mosteckém nádraží. Od nedávna si mohou místní i návštěvníci v Olomouci vypůjčit knihy přímo na ulici, kde pro ně radnice nainstalovala speciální boxy. Půjčit si knížku na ulici je již možné prakticky v každém větším evropském městě, u nás kupříkladu v Praze, Liberci, Ostravě nebo Brně.

Související články

Z domova

Hurá do přírodního koupaliště

Z domova

Měsíční krajina je minulostí, pojďme se koupat!

Z domova

Přehrada v Liberci má navázat na svou slavnou éru

Z domova

K vyčištění přírodního koupaliště v České Lípě mají přispět nanotechnologie

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie