Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Miniknihovny mají úspěch, nová vznikla i na koupališti v Ústí nad Labem

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Plážová knihovna se toto léto nově otevřela na koupališti v Ústí nad Labem. S novinkou přišla Severočeská vědecká knihovna ve snaze přimět lidi opět číst klasické knihy. Návštěvníci koupaliště si tak mohou při opalování zdarma půjčit knihy pro děti i dospělé.

S myšlenkou přenést knihovnu ven mezi lidi přišla Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem. Návštěvníci koupaliště si v současné době mohou knihy a časopisy půjčit v úterý a ve čtvrtek od 11 do 17 hodin. Lidé mohou vybírat z knih pro děti i dospělé, převládají však pohádky. „Počítáme s tím, že budou chodit hlavně malí čtenáři. A bylo by to dobře, kdyby alespoň na chvíli měli v rukou něco jiného než mobil či jiné technické vymoženosti,“ řekl pro ČTK náměstek ředitele knihovny Miroslav Bünter.

Organizátoři se už zamýšleli i nad kombinací vody a papírových knih, nahlížejí však na situaci s humorem a tolerancí. „Počítáme s tím, že voda je všudypřítomná. Samozřejmě budeme rádi, když se nám budou vracet knihy v celku, ale pokud se stane, že se omylem časopis zničí, kárat moc nebudeme,“ vysvětlil Bünter. V plážové knihovně nejsou potřeba čtenářské průkazky a vypůjčiteli v případě poničení nehrozí ani pokuta. Kromě půjčování knih plánují knihovníci i workshopy a soutěže pro děti.

Koncept půjčování knih mimo knihovny je ve světě rozrůstajícím se fenoménem a získává si oblibu i v tuzemsku. Například letos vznikl projekt Kniha do vlaku, jenž umožňuje cestujícím vypůjčit si knihu na cestu přímo na mikulovském i mosteckém nádraží. Od nedávna si mohou místní i návštěvníci v Olomouci vypůjčit knihy přímo na ulici, kde pro ně radnice nainstalovala speciální boxy. Půjčit si knížku na ulici je již možné prakticky v každém větším evropském městě, u nás kupříkladu v Praze, Liberci, Ostravě nebo Brně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…