Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Máte rádi řízný česnek? Iniciativa České pole usiluje o návrat tradičních plodin

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Svěží vítr do českých polí, principu fungování našeho zemědělství a výhledově nabídky obchodů i našich talířů přináší iniciativa České pole. Jejím hlavním posláním je vrátit českým tradičním plodinám jejich místo.

Výstižný název České pole v sobě ukrývá iniciativu usilující o návrat českých tradičních plodin do zemědělství a gastronomie. Toho chce dosáhnout podporou pěstování vhodných plodin, chováním tradičních plemen, vyzdvižením rozmanitosti českých produktů nebo důrazem na jejich profesionální zpracování. Za iniciativou stojí Ministerstvo zemědělství ČR, Český bramborářský svaz, Český gastronomický institut a velkoobchod Makro. Očekává se postupné zapojování dalších producentů, prodejců i spotřebitelů.

Speciální péče je věnována dříve proslaveným českým bramborám, česneku s opravdovou řízností nebo cibuli. Právě tyto plodiny, vhodné pro pěstování v našich klimatických podmínkách, se stávají stále častějším dovozovým produktem. Pěstování dané zeleniny je navíc nahrazováno řepkou a obilím, jejichž spotřeba se stále zvyšuje. Problémem je také celkový úbytek obhospodařovaných polí v České republice.

Ilustrační foto: Pixabay

Iniciativa například plánuje ještě letos vysadit jednu tunu vybrané české odrůdy česneku a do dvou let tak zajistit jeho celoroční dostupnost v obchodech. Poté přijde řada na zelí nebo křen.

Protože základem všech úspěchů je dostatečná informovanost, počítá se také se vzděláváním podnikatelů i konečných spotřebitelů. Záruku domácího původu plodin pak bude deklarovat nová značka České pole.

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z České pole, Deník N, Hospodářské noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…