Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Máte rádi řízný česnek? Iniciativa České pole usiluje o návrat tradičních plodin

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Svěží vítr do českých polí, principu fungování našeho zemědělství a výhledově nabídky obchodů i našich talířů přináší iniciativa České pole. Jejím hlavním posláním je vrátit českým tradičním plodinám jejich místo.

Výstižný název České pole v sobě ukrývá iniciativu usilující o návrat českých tradičních plodin do zemědělství a gastronomie. Toho chce dosáhnout podporou pěstování vhodných plodin, chováním tradičních plemen, vyzdvižením rozmanitosti českých produktů nebo důrazem na jejich profesionální zpracování. Za iniciativou stojí Ministerstvo zemědělství ČR, Český bramborářský svaz, Český gastronomický institut a velkoobchod Makro. Očekává se postupné zapojování dalších producentů, prodejců i spotřebitelů.

Speciální péče je věnována dříve proslaveným českým bramborám, česneku s opravdovou řízností nebo cibuli. Právě tyto plodiny, vhodné pro pěstování v našich klimatických podmínkách, se stávají stále častějším dovozovým produktem. Pěstování dané zeleniny je navíc nahrazováno řepkou a obilím, jejichž spotřeba se stále zvyšuje. Problémem je také celkový úbytek obhospodařovaných polí v České republice.

Ilustrační foto: Pixabay

Iniciativa například plánuje ještě letos vysadit jednu tunu vybrané české odrůdy česneku a do dvou let tak zajistit jeho celoroční dostupnost v obchodech. Poté přijde řada na zelí nebo křen.

Protože základem všech úspěchů je dostatečná informovanost, počítá se také se vzděláváním podnikatelů i konečných spotřebitelů. Záruku domácího původu plodin pak bude deklarovat nová značka České pole.

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z České pole, Deník N, Hospodářské noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…