Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Máte rádi dobrodružství a divočinu? Přinášíme tipy na dovolenou, na kterou jen tak nezapomenete

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Dovolená, která není pro každého, ale zanechá vzpomínky na celý život. National Geographic a World Expeditions přináší tipy na nejlepší výlety do divočiny netknuté člověkem, kde mohou lidé po boku průvodce zblízka pozorovat divoký život.

Inside Passage na Aljašce

Na lodi nebo člunu se lidé dostanou do sítě ostrovů severozápadního pobřeží Ameriky a Kanady, kde mohou pozorovat populaci velryb či nahlédnout do tajů podmořského života. Při pobřežních túrách spatří turisti například orly, medvědy grizzly, lišky či vlky a zblízka prozkoumají ohromující ledovcovou krajinu.

Ilustrační foto: Pexels

Baja California

Vody suverénního státu Baja California v Mexiku umožňují sledování velryb s mláďaty i pěší výlety krásnou krajinou mezi písečnými dunami a kaktusovými lesy. Odvážlivci mohou vyzkoušet potápění mezi žraloky, delfíny či hravými lachtany.

Costa Rica

Zdejší divoká džungle nabízí širokou diverzitu exotických rostlin a zvířat. Turisté mohou prozkoumat například aktivní sopku Arenal Volcano a přilehlý národní park s lávovými poli. V okolí sopky vyvěrají horké prameny vhodné ke koupání, nechybí ani vodopády či setkání s místními domorodci.

Ilustrační foto: Pexels

Tanzánie

Safari je lákavou zábavou pro řadu turistů. V otevřeném terénním autě se vydávají napříč místní savanou, kde mohou pozorovat lvy, slony, gepardy a další divokou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Ve své tradiční vesnici uvítá turisty také zdejší domorodý kmen Masajů.

Ilustrační foto: Pexels

Antarktida

Milovníci třeskuté zimy jistě ocení výlet na Antarktidu, do království ledovců. Vydat se mohou na projížďku lodí mezi krami a sopečnými ostrovy nebo po stopách tučňáků na pobřeží. Při troše štěstí spatří i tuleně, velryby a majestátní mořské ptáky.

Madagaskar

Madagaskar je tak izolovaný od lidské civilizace, že zde vzkvétá neuvěřitelná biodiverzita. Túra národním parkem Andasibe-Mantadia tak nabízí blízké setkání s barevnými chameleony, divokými orchidejemi či lemury. V okolních vodách pak mohou turisté šnorchlovat s delfíny, mořskými želvami a tropickými rybami.

Ilustrační foto: Pexels

Galapágy

Galapágy jsou domovem vysoce ohrožených želv obrovských, S trochou štěstí se tak lidem může podařit setkat se s tímto impozantním zvířetem dorůstajícím až 120 centimetrů tváří v tvář. Zaplavat si pak lidé mohou například s želvami mořskými, s tučňáky či lachtany. Kromě toho jsou zde k vidění také leguáni či tereji modronozí.

Zdroj: National Geographic, World Expeditions

Související články

Inspirace

Dovolená dokáže zázraky, léčí i srdce, ukazuje studie

Byznys

Nová iniciativa pomáhá zachránit turismus v Česku

Ze světa

Kam vyrazit na dovolenou? Známe nejkrásnější pláže Evropy

Příroda a ekologie

Kam za nejčistší vodou na koupání? V Evropě vede Kypr, Rakousko a Řecko

Zaručeně zlepší den

Lidé opouští města. Home office umožňuje práci na dálku

Pošlete přátelům nečekanou zprávu nebo vzkaz. Zlepší jim to den, říká studie

Tento sýr by mohl být nejnovější superpotravinou s jedinečnými vlastnostmi pro zdraví kostí

Seznamte se s nečekaným objevem. Je jím rekordní hvězda

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…