Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malý robot pomáhá odhalovat, jak se mravenci navzájem učí

Ilustrační foto: Depositphotos

Mravenci – maličcí tvorové, kteří však zvládnou víc, než na první pohled tušíme. Abychom lépe pochopili, jakým způsobem se navzájem učí, sestrojili vědci malého robota, který jim s tím pomohl. Co nového jsme se díky experimentu, o kterém informoval server Phys, dozvěděli?

Jeden mravenec objeví nové hnízdo a naučí se k němu dostat i ostatní. Jak se mravenci navzájem učí? Tak zněla otázka, na kterou hledali vědci odpověď pomocí malého robota. Výsledky, které byly zveřejněny ve vědeckém časopise Experimentální biologie, potvrdily, že proces je nám nyní již známý.

Jak to tedy mezi mravenci chodí? Podle vědců se novou cestu naučí díky tzv. tandemovému běhu. Jeden mravenec pomalu vede druhého mravence k novému hnízdu, ten si cestu zapamatuje tak dobře, že jí dokáže k cíli dovést zase dalšího svého druha. A tak to pokračuje dál.

Experiment proběhl úspěšně. Vědcům se podařilo naučit živého mravence novou cestu pomocí vyvinutého robota. Výzkum je tak dalším krokem k zjištění, jaké faktory za úspěšným učení stojí.

Mravenec byl prvním živým tvorem kromě člověka, u kterého byl prokázán proces učení. To, že se nyní vědcům podařilo sestrojit robota, který dokáže učícího mravence nahradit, dokazuje, že už jsme pochopili základní prvky mravenčího chování.

Zdroj: Phys.org, sciencedaily.com

Související články

Zaručeně zlepší den

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Senioři si přijdou na své. Botanická zahrada pro ně chystá vzdělávací program

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…