Mravenci – maličcí tvorové, kteří však zvládnou víc, než na první pohled tušíme. Abychom lépe pochopili, jakým způsobem se navzájem učí, sestrojili vědci malého robota, který jim s tím pomohl. Co nového jsme se díky experimentu, o kterém informoval server Phys, dozvěděli?
Jeden mravenec objeví nové hnízdo a naučí se k němu dostat i ostatní. Jak se mravenci navzájem učí? Tak zněla otázka, na kterou hledali vědci odpověď pomocí malého robota. Výsledky, které byly zveřejněny ve vědeckém časopise Experimentální biologie, potvrdily, že proces je nám nyní již známý.
Jak to tedy mezi mravenci chodí? Podle vědců se novou cestu naučí díky tzv. tandemovému běhu. Jeden mravenec pomalu vede druhého mravence k novému hnízdu, ten si cestu zapamatuje tak dobře, že jí dokáže k cíli dovést zase dalšího svého druha. A tak to pokračuje dál.
Experiment proběhl úspěšně. Vědcům se podařilo naučit živého mravence novou cestu pomocí vyvinutého robota. Výzkum je tak dalším krokem k zjištění, jaké faktory za úspěšným učení stojí.
Mravenec byl prvním živým tvorem kromě člověka, u kterého byl prokázán proces učení. To, že se nyní vědcům podařilo sestrojit robota, který dokáže učícího mravence nahradit, dokazuje, že už jsme pochopili základní prvky mravenčího chování.
Zdroj: Phys.org, sciencedaily.com
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…