Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malí nadšenci do vesmíru mohou vyzkoušet astronomický kroužek v Brně

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od 3. února se každou středu uskuteční v přednáškovém sále brněnské hvězdárny astronomický kroužek pro děti, který povedou magisterští a doktorští studenti astrofyziky Masarykovy univerzity.

Kroužek pořádá Ústav teoretické fyziky a astrofyziky společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno a nabízí ho především žákům druhého stupně základních škol, respektive studentům nižšího gymnázia. Děti se v průběhu čtyř měsíců seznámí nejen s pozorováním u dalekohledu, ale také prohloubí své znalosti o Sluneční soustavě, hvězdách i vesmíru.

Během středečních odpolední se tak malí zvědavci mohou těšit na ucelený přehled základů astronomie, jak po teoretické, tak po praktické stránce. Děti se prostřednictvím krátkých povídání seznámí se strukturou vesmíru (od Země a Sluneční soustavy, přes hvězdy, mezihvězdnou látku, až po naši Galaxii a vzdálený vesmír) a navíc si vyzkouší například i práci s dalekohledem či pozorování Slunce, Měsíce a planet. Po čtyřměsíčním kurzu tak budou jistě rozpoznávat jednotlivá souhvězdí severní oblohy i ty nejzajímavější objekty na nočním nebi.

Vedoucími kroužku jsou magisterští a doktorští studenti astrofyziky z Masarykovy univerzity, kteří mají zkušenosti nejen s popularizací astronomie, ale také s vedením kroužků a přednášením pro žáky základních škol. K výuce využijí podpůrné vizuální prezentace, optické pokusy, malé planetárium a v neposlední řadě také dalekohledy brněnské hvězdárny a observatoře Přírodovědecké fakulty. První ze sedmnácti lekcí začne 3. února v 17 hodin, přičemž celý výukový program je zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.