Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malí nadšenci do vesmíru mohou vyzkoušet astronomický kroužek v Brně

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od 3. února se každou středu uskuteční v přednáškovém sále brněnské hvězdárny astronomický kroužek pro děti, který povedou magisterští a doktorští studenti astrofyziky Masarykovy univerzity.

Kroužek pořádá Ústav teoretické fyziky a astrofyziky společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno a nabízí ho především žákům druhého stupně základních škol, respektive studentům nižšího gymnázia. Děti se v průběhu čtyř měsíců seznámí nejen s pozorováním u dalekohledu, ale také prohloubí své znalosti o Sluneční soustavě, hvězdách i vesmíru.

Během středečních odpolední se tak malí zvědavci mohou těšit na ucelený přehled základů astronomie, jak po teoretické, tak po praktické stránce. Děti se prostřednictvím krátkých povídání seznámí se strukturou vesmíru (od Země a Sluneční soustavy, přes hvězdy, mezihvězdnou látku, až po naši Galaxii a vzdálený vesmír) a navíc si vyzkouší například i práci s dalekohledem či pozorování Slunce, Měsíce a planet. Po čtyřměsíčním kurzu tak budou jistě rozpoznávat jednotlivá souhvězdí severní oblohy i ty nejzajímavější objekty na nočním nebi.

Vedoucími kroužku jsou magisterští a doktorští studenti astrofyziky z Masarykovy univerzity, kteří mají zkušenosti nejen s popularizací astronomie, ale také s vedením kroužků a přednášením pro žáky základních škol. K výuce využijí podpůrné vizuální prezentace, optické pokusy, malé planetárium a v neposlední řadě také dalekohledy brněnské hvězdárny a observatoře Přírodovědecké fakulty. První ze sedmnácti lekcí začne 3. února v 17 hodin, přičemž celý výukový program je zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…