Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malí nadšenci do vesmíru mohou vyzkoušet astronomický kroužek v Brně

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od 3. února se každou středu uskuteční v přednáškovém sále brněnské hvězdárny astronomický kroužek pro děti, který povedou magisterští a doktorští studenti astrofyziky Masarykovy univerzity.

Kroužek pořádá Ústav teoretické fyziky a astrofyziky společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno a nabízí ho především žákům druhého stupně základních škol, respektive studentům nižšího gymnázia. Děti se v průběhu čtyř měsíců seznámí nejen s pozorováním u dalekohledu, ale také prohloubí své znalosti o Sluneční soustavě, hvězdách i vesmíru.

Během středečních odpolední se tak malí zvědavci mohou těšit na ucelený přehled základů astronomie, jak po teoretické, tak po praktické stránce. Děti se prostřednictvím krátkých povídání seznámí se strukturou vesmíru (od Země a Sluneční soustavy, přes hvězdy, mezihvězdnou látku, až po naši Galaxii a vzdálený vesmír) a navíc si vyzkouší například i práci s dalekohledem či pozorování Slunce, Měsíce a planet. Po čtyřměsíčním kurzu tak budou jistě rozpoznávat jednotlivá souhvězdí severní oblohy i ty nejzajímavější objekty na nočním nebi.

Vedoucími kroužku jsou magisterští a doktorští studenti astrofyziky z Masarykovy univerzity, kteří mají zkušenosti nejen s popularizací astronomie, ale také s vedením kroužků a přednášením pro žáky základních škol. K výuce využijí podpůrné vizuální prezentace, optické pokusy, malé planetárium a v neposlední řadě také dalekohledy brněnské hvězdárny a observatoře Přírodovědecké fakulty. První ze sedmnácti lekcí začne 3. února v 17 hodin, přičemž celý výukový program je zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…