Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malí nadšenci do vesmíru mohou vyzkoušet astronomický kroužek v Brně

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od 3. února se každou středu uskuteční v přednáškovém sále brněnské hvězdárny astronomický kroužek pro děti, který povedou magisterští a doktorští studenti astrofyziky Masarykovy univerzity.

Kroužek pořádá Ústav teoretické fyziky a astrofyziky společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno a nabízí ho především žákům druhého stupně základních škol, respektive studentům nižšího gymnázia. Děti se v průběhu čtyř měsíců seznámí nejen s pozorováním u dalekohledu, ale také prohloubí své znalosti o Sluneční soustavě, hvězdách i vesmíru.

Během středečních odpolední se tak malí zvědavci mohou těšit na ucelený přehled základů astronomie, jak po teoretické, tak po praktické stránce. Děti se prostřednictvím krátkých povídání seznámí se strukturou vesmíru (od Země a Sluneční soustavy, přes hvězdy, mezihvězdnou látku, až po naši Galaxii a vzdálený vesmír) a navíc si vyzkouší například i práci s dalekohledem či pozorování Slunce, Měsíce a planet. Po čtyřměsíčním kurzu tak budou jistě rozpoznávat jednotlivá souhvězdí severní oblohy i ty nejzajímavější objekty na nočním nebi.

Vedoucími kroužku jsou magisterští a doktorští studenti astrofyziky z Masarykovy univerzity, kteří mají zkušenosti nejen s popularizací astronomie, ale také s vedením kroužků a přednášením pro žáky základních škol. K výuce využijí podpůrné vizuální prezentace, optické pokusy, malé planetárium a v neposlední řadě také dalekohledy brněnské hvězdárny a observatoře Přírodovědecké fakulty. První ze sedmnácti lekcí začne 3. února v 17 hodin, přičemž celý výukový program je zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.