Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malí nadšenci do vesmíru mohou vyzkoušet astronomický kroužek v Brně

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od 3. února se každou středu uskuteční v přednáškovém sále brněnské hvězdárny astronomický kroužek pro děti, který povedou magisterští a doktorští studenti astrofyziky Masarykovy univerzity.

Kroužek pořádá Ústav teoretické fyziky a astrofyziky společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno a nabízí ho především žákům druhého stupně základních škol, respektive studentům nižšího gymnázia. Děti se v průběhu čtyř měsíců seznámí nejen s pozorováním u dalekohledu, ale také prohloubí své znalosti o Sluneční soustavě, hvězdách i vesmíru.

Během středečních odpolední se tak malí zvědavci mohou těšit na ucelený přehled základů astronomie, jak po teoretické, tak po praktické stránce. Děti se prostřednictvím krátkých povídání seznámí se strukturou vesmíru (od Země a Sluneční soustavy, přes hvězdy, mezihvězdnou látku, až po naši Galaxii a vzdálený vesmír) a navíc si vyzkouší například i práci s dalekohledem či pozorování Slunce, Měsíce a planet. Po čtyřměsíčním kurzu tak budou jistě rozpoznávat jednotlivá souhvězdí severní oblohy i ty nejzajímavější objekty na nočním nebi.

Vedoucími kroužku jsou magisterští a doktorští studenti astrofyziky z Masarykovy univerzity, kteří mají zkušenosti nejen s popularizací astronomie, ale také s vedením kroužků a přednášením pro žáky základních škol. K výuce využijí podpůrné vizuální prezentace, optické pokusy, malé planetárium a v neposlední řadě také dalekohledy brněnské hvězdárny a observatoře Přírodovědecké fakulty. První ze sedmnácti lekcí začne 3. února v 17 hodin, přičemž celý výukový program je zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…