Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Má váš mazlíček mimořádné schopnosti? Psi mohou být talentovaní podobně jako lidé, zjistili vědci

Ilustrační foto: Pixabay

Stejně jako lidi, i psi se rodí různě nadaní, a ne všichni mají schopnost naučit se stejné věci.  Podle výzkumu etoložky Claudie Fugazzy a dalších vědců z Eötvös Loránd University v Budapešti se jeví jako nejučenlivější rasa border kolie, která byla původně vyšlechtěna pro pastevecké účely a při hlídání stád ovcí museli být tito psi schopni porozumět různým povelům.

Do výzkumu, který trval tři měsíce, se zapojilo celkem čtyřiatřicet různých psů z celého světa. Jejich majitelé je denně učili rozpoznávat dvě různé hračky na základě jejich pojmenování, přičemž splnit tento úkol se podařilo pouze jednomu z nich, border kolii jménem Oliva. Při dalším zkoumání se pak výsledek experimentu potvrdil i u jiných psů tohoto plemene. „Je však důležité mít na paměti, že mezi psy, kteří neprokázali žádné známky učení, bylo také osmnáct border kolií,“ upozornil jeden z autorů studie Adam Miklósi.

Border kolie byly původně vyšlechtěny jako pastevečtí psi. Foto: Pixabay

Budapeští vědci zkoumali psí inteligenci již v minulosti, kdy experiment úspěšně provedli kromě border kolie Whisky také na jorkširském teriérovi se jménem Vicky Nina. Psi se dokázali nové povely naučit již po čtyřech zopakováních, což se podle vědců podobá učení dětí ve věku dvou až tří let. Otázkou nicméně zůstává, proč jsou někteří psi, stejně jako lidé, talentovanější než jiní. Vědci se to pokusí zjistit zkoumáním genetiky či historie psích plemen a najít společné rysy, které jsou u nadanějších jedinců shodné.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…