Stejně jako lidi, i psi se rodí různě nadaní, a ne všichni mají schopnost naučit se stejné věci. Podle výzkumu etoložky Claudie Fugazzy a dalších vědců z Eötvös Loránd University v Budapešti se jeví jako nejučenlivější rasa border kolie, která byla původně vyšlechtěna pro pastevecké účely a při hlídání stád ovcí museli být tito psi schopni porozumět různým povelům.
Do výzkumu, který trval tři měsíce, se zapojilo celkem čtyřiatřicet různých psů z celého světa. Jejich majitelé je denně učili rozpoznávat dvě různé hračky na základě jejich pojmenování, přičemž splnit tento úkol se podařilo pouze jednomu z nich, border kolii jménem Oliva. Při dalším zkoumání se pak výsledek experimentu potvrdil i u jiných psů tohoto plemene. „Je však důležité mít na paměti, že mezi psy, kteří neprokázali žádné známky učení, bylo také osmnáct border kolií,“ upozornil jeden z autorů studie Adam Miklósi.
Budapeští vědci zkoumali psí inteligenci již v minulosti, kdy experiment úspěšně provedli kromě border kolie Whisky také na jorkširském teriérovi se jménem Vicky Nina. Psi se dokázali nové povely naučit již po čtyřech zopakováních, což se podle vědců podobá učení dětí ve věku dvou až tří let. Otázkou nicméně zůstává, proč jsou někteří psi, stejně jako lidé, talentovanější než jiní. Vědci se to pokusí zjistit zkoumáním genetiky či historie psích plemen a najít společné rysy, které jsou u nadanějších jedinců shodné.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…