Lyžařská střediska bez jednorázových plastů? Vyrazte do Itálie

Zdroj fotografií: Pixabay

Už zdaleka neplatí, že by hory byly neposkvrněným prostředím bez odpadků. V Itálii se však k původní čistotě a panenskosti přírody chtějí navrátit. Kupříkladu lyžařské středisko Pejo 3000 v oblasti Val di Sole by od příští sezóny mělo fungovat bez jednorázových plastových výrobků.

Šéf centrály cestovního ruchu pro tamní alpskou oblast Luciano Rizzi oznámil, že všechny místní restaurace, hotely, penziony i horské chaty se budou muset obejít bez plastového nádobí. Mezi ně patří například kelímky, tácky nebo příbory. Zejména restaurace v horských oblastech používají právě jednorázové nádobí v rámci rychlého občerstvení. Podle provozovatelů se jedná o první krok na cestě k ochránění vysokohorských ekosystémů před plastovým odpadem.

Středisko Pejo 3000 přijalo omezení týkající se jednorázových plastů poté, co univerzita v italském Miláně zveřejnila studii, ve které zkoumala znečištění alpských ledovců. Výzkumníci tehdy při analýze složení ledovce Forni v národním parku Stelvio zjistili, že obsahuje až 162 milionů částeček plastů. Jde o zhruba stejné množství, jaké se nachází v evropských mořích.

Vypadá to tedy, že se začíná udržitelnost probojovávat i do komerčních lyžařských středisek.

Zdroj: ekolist.cz

Autor článku

Gabriela Brázdová