Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lógr z plzeňských kaváren pomáhá na zdejších kompostech

Zdroj fotografie: archiv sdružení

Lógr. Pro někoho pouhý zbytkový odpad při přípravě kávy, pro jiného ale zajímavá surovina, kterou lze využít mnoha pestrými způsoby. Do druhé skupiny patří i sdružení Envic z Plzně, díky jehož iniciativě si lidé mohou oživit svůj kompost právě lógrem, a to z místních kaváren.

Sdružení ENVIC se už několik let věnuje propagaci městského zahradničení. Zájemcům radí, jak zdárně pěstovat na balkonech i okenních parapetech, pomáhá se vznikem komunitních zahrad nebo pořádá zahradnické kurzy. Vedle toho se věnuje i tématu kompostování.

„Moc se nám líbí myšlenka koloběhu vypěstuji, sním, zkompostuji a tak pořád dokola. Loni nás napadlo, že bychom se mohli domluvit s kavárnami a společně učit zahradníky využívat při kompostování a pěstování i lógr z kávy,“ popisuje zrod nápadu Alena Lehmannová. Lógr lze na zahradách využít jako hnojivo pro pokojové rostliny nebo jako přirozenou ochranu proti slimákům. Naopak oblíbený je u žížal, proto se využívá i při tzv. vermikompostování.

Projekt Piju kafe pro žížaly se rozeběhl letos v dubnu a aktuálně zapojuje jedenáct plzeňských kaváren, přičemž asi polovina se jich přidala z vlastní iniciativy. Zájemci si na místa mohou kdykoliv zajít s vlastní nádobou pro lógr a ten pak využít na své zahrádce.

Alena Lehmannová uznává, že příliš lidí zatím možnost nevyužívá. To je ale jen hnací motor pro další nápady. „Hledáme proto pro lógr i další možnosti využití. Například většina kávové sedliny z festivalu kávy LÓGR, který se v Plzni konal v květnu a kterého jsme se také zúčastnili s žížalím workshopem, díky nám doputovala do kompostu na Ekozahradě Raková u Plzně,“ uzavírá.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.