Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Litomyšlská restaurace dává šanci neslyšícím

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Tým restaurace Rettigovka v Litomyšli je známý tím, že ho tvoří lidé s hendikepem. Od srpna se ke stávajícím jedenácti kuchařům a kuchařkám přidala i Alžběta Nádaská. Tato neslyšící čtyřiadvacetiletá vyučená kuchařka si bude tak konečně moci splnit svůj velký sen.

Alžběta Nádaská se vyučila kuchařkou a pracovat v oboru byl vždy její velký sen. Splnila si ho letošní srpen, kdy posílila tým restaurace Rettigovka. „O nabídce jsem se dozvěděla z inzerátu v novinách. Ráda bych si tuto práci udržela co možná nejdéle,“ vysvětlila pro Deník.cz Nádaská pomocí tlumočnice do znakového jazyka. Vaření je jejím velkým koníčkem a Alžběta ráda připravuje pokrmy jak pro sebe, tak pro jejího přítele a kamarády.

Náročným úkolem, který Nádaskou čeká, bude zvládnutí komunikace s kolektivem v restauraci. „Co se dorozumívání týče, tak je to věc, se kterou jsme samozřejmě počítali. Jednou za čas sem na naše porady přijede tlumočník do znakového jazyka. Věci týkající se běžného provozu zvládneme sami. Jednak už teď fungujeme pomocí gest a ukazování, komplikovanější věci řešíme pomocí tabulky, na kterou si píšeme vzkazy,“ doplnila provozovatelka restaurace Alena Fiedlerová.

Přijetí do práce předcházel kurz, ve kterém se Alžběta seznámila s novým prostředím a kolegy a také si spolupráci s nimi vyzkoušela. V současné době v restauraci společně s Alžbětou pracuje dvanáct lidí s hendikepem. Komunikaci s ostatními za problematickou nepovažuje. „Jsem tu spokojená a s okolím se domluvíme bez problémů. Ukážeme si, co je potřeba udělat,“ uzavřela pro Deník.cz Nádaská.

Zdroj: Deník.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…