Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská restaurace nabízí možnost koupit oběd lidem bez domova

Oběd pro dalšího může koupit kdokoliv, zaplatí za něj 90 korun. Autor fotografie: Honza Zima

Síť restaurací Lokál spojila síly s organizacemi Pragulic, Nový prostor a Jako doma. Výsledkem je zajímavý projekt Oběd pro dalšího. V rámci něj mohou návštěvníci restaurace zaplatit oběd, který si poté přijde sníst bezdomovec.

„Cílem akce je nejenom trochu pomoci lidem bez domova, ale také seznámit hosty Lokálu s jejich příběhy a dát jim možnost udělat dobrou věc,“ vysvětluje marketingová manažerka restaurací Anna Šprynarová.

V praxi to funguje jednoduše. Oběd pro dalšího může koupit kdokoliv, zaplatí za něj 90 korun. Restaurace poté předá onu částku v podobě poukázky zapojeným organizacím, které jí odmění své zaměstnance bez domova. „Pro ně je teplé jídlo nakopnutí na cestě dopředu. Pro hosty Lokálu je to příležitost udělat dobrý skutek,“ doplňuje Šprynarová.

Subjekty zapojené do projektu vybrali první pětici bezdomovců, kteří mají práci, ovšem veškerý výdělek utratí za nocleh na ubytovně. Jedním z nich je i devětatřicetiletý Honza, vysokoškolák a sportovec, jehož vášeň do sázení se změnila v závislost. Nyní se snaží vrátit zpět do života, možnost být obdarován obědem ho těší nejen pro jídlo samotné. „Je to známka normality, možnost setkání, a kdo by odmítl oběd?“ uvažuje Honza.

Podobně je na tom i o rok mladší Zuzka. Ta má za sebou dlouhou drogovou minulost, nyní se snaží před drogami naopak varovat ostatní, přednáší na školách po celé republice. „Pokud by si jedno dítě vzpomnělo na moje vyprávění a nešlo do drog, má to pro mě obrovský význam,“ říká o své motivaci. Oběd v restauraci je pro ni dalším krokem, jak se začlenit do společnosti. „Taky je to teplé jídlo, na ulici jíte tak maximálně rohlík s gothajem,“ zdůrazňuje Zuzka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.