Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská restaurace nabízí možnost koupit oběd lidem bez domova

Oběd pro dalšího může koupit kdokoliv, zaplatí za něj 90 korun. Autor fotografie: Honza Zima

Síť restaurací Lokál spojila síly s organizacemi Pragulic, Nový prostor a Jako doma. Výsledkem je zajímavý projekt Oběd pro dalšího. V rámci něj mohou návštěvníci restaurace zaplatit oběd, který si poté přijde sníst bezdomovec.

„Cílem akce je nejenom trochu pomoci lidem bez domova, ale také seznámit hosty Lokálu s jejich příběhy a dát jim možnost udělat dobrou věc,“ vysvětluje marketingová manažerka restaurací Anna Šprynarová.

V praxi to funguje jednoduše. Oběd pro dalšího může koupit kdokoliv, zaplatí za něj 90 korun. Restaurace poté předá onu částku v podobě poukázky zapojeným organizacím, které jí odmění své zaměstnance bez domova. „Pro ně je teplé jídlo nakopnutí na cestě dopředu. Pro hosty Lokálu je to příležitost udělat dobrý skutek,“ doplňuje Šprynarová.

Subjekty zapojené do projektu vybrali první pětici bezdomovců, kteří mají práci, ovšem veškerý výdělek utratí za nocleh na ubytovně. Jedním z nich je i devětatřicetiletý Honza, vysokoškolák a sportovec, jehož vášeň do sázení se změnila v závislost. Nyní se snaží vrátit zpět do života, možnost být obdarován obědem ho těší nejen pro jídlo samotné. „Je to známka normality, možnost setkání, a kdo by odmítl oběd?“ uvažuje Honza.

Podobně je na tom i o rok mladší Zuzka. Ta má za sebou dlouhou drogovou minulost, nyní se snaží před drogami naopak varovat ostatní, přednáší na školách po celé republice. „Pokud by si jedno dítě vzpomnělo na moje vyprávění a nešlo do drog, má to pro mě obrovský význam,“ říká o své motivaci. Oběd v restauraci je pro ni dalším krokem, jak se začlenit do společnosti. „Taky je to teplé jídlo, na ulici jíte tak maximálně rohlík s gothajem,“ zdůrazňuje Zuzka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu