Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ve dvou pražských restauracích vaří pro seniory zdarma

Ilustrační fotografie. Zdroj: Free Range Stock

Mnoho seniorů žijících v Praze 7 trpí finančním nedostatkem. Vedení městské části se nyní snaží přesvědčit restaurace, aby pro staré lidi vařily zdarma. Zatím to tak funguje ve dvou zdejších podnicích.

Podle odborníků žije typický pražský senior na pokraji chudoby. Když zaplatí veškeré náklady na bydlení, zbyde mu několik tisíc korun, za které si někdy nemůže dovolit ani obědy. V Praze 7 se rozhodli nastalou situaci změnit a vytvořili projekt, do kterého se zatím zapojil Lokál Nad Stromovkou a restaurace Peperoncino. Podniky nyní těm nejpotřebnějším vaří obědy zdarma.

Obědy momentálně odebírá asi jen deset seniorů, do budoucna se počítá s nárůstem. „Oslovila nás městská část, zatím jde skutečně jen o pár obědů, což je pro nás zanedbatelná maličkost a jsme rádi, že takto můžeme pomáhat,“ vysvětlil pro Idnes.cz spolumajitel jedné pražské restaurace Jiří Skall. I majitel druhé z restaurací Dejan Miladinovski si zatím spolupráci chválí a je rád, že může pomoci. „Neděláme to pro reklamu, ale pro dobrý pocit. Já jsem z Makedonie a tam je naprosto nepochopitelné, že by byl starý člověk, o kterého se nepostará rodina,“ dodal Miladinovskij.

„Dozvěděli jsme se, že senioři v našem pečovatelském centru začínají odhlašovat obědy, protože na ně nemají, a že těchto případů přibývá, začali jsme situaci řešit,“ řekla pro Idnes.cz radní Prahy 7 Silvie Kratochvílová. Projekt Prahy 7 je typickým příkladem toho, že je brán větší ohled i nad seniory nad 65 let. Finanční potíže postihují především staré lidi, kteří přišli o partnera a z jednoho důchodu nezvládají platit veškeré výdaje. Do budoucna pro seniory v tíživé finanční situaci plánuje radnice z bývalé pizzerie přestavět jídelnu a pomoci tak zmenšit jejich výdaje.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie