Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Liduprázdné thajské pláže hostí rekordní počet želvích hnízd

Zdroj ilustračních fotografií: Pexels

Příroda si odpočinek od turistického ruchu náležitě užívá a v některých oblastech doslova rozkvétá před očima. K radosti ochranářů se nyní daří i některým ohroženým druhům.

Z vylidněných thajských pláží se stala pomyslná želví porodnice. Tamní ochránci přírody se těší z největšího množství hnízd vzácných kožatek za poslední dvě desetiletí. Kožatka velká je přitom největší žijící želvou na světě, a právě v Thajsku patří mezi ohrožené druhy.

Byť se jedná o zdánlivě malé číslo, jedenáctka želvích hnízd nalezených na plážích ostrova Phuket je pro biology důvodem k oslavám. V jednom hnízdě se totiž může nacházet až 110 vajec, ze kterých se zhruba po 60 dnech vylíhnou mláďata.

Kožatky kladou vejce na temných a tichých místech, která je s velkým náporem turistů takřka nemožné najít. Hrozbou jsou také pytláci, kteří vajíčka z želvích hnízd vykrádají. Všechna tato rizika jsou nyní s uzavřením pláží z důvodu pandemie koronaviru zcela eliminována. Ochránci navíc věří, že současná situace příznivě ovlivní i život ostatních mořských živočichů.

Zdroj: Ekolist, CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…