Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidské vlasy pomohou zažehnat důsledky ropné havárie

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Plánujete návštěvu kadeřníka, při které shodíte hřívu? Belgická nezisková organizace Dung Dung nyní přišla s návrhem, jak ostříhané vlasy využít místo toho, aby zamířily do koše. Pomoci mohou třeba při likvidaci následků chemických havárií, uvedl server Ekolist.

Organizace nechává z delších kadeří vyrábět čtvercové biokompozitní sáčky. Ty pak lze efektivně využít při likvidaci chemických úniků a havárií. Skvěle totiž pohlcují ropu a další uhlovodíky znečišťující životní prostředí. Využít se dají přímo při aktivním zásahu, odstraňování olejných a ropných skvrn. Mimo to mohou posloužit jako součást preventivních opatření. Taková vlasová rohož, usazená u výpustě kanalizace, by pohlcovala znečišťující látky dříve, než by docházelo ke kontaminaci vody. Jeden kilogram vlasů je přitom schopný pohltit sedm až osm litrů ropy.

Ani krátké odstřižky přitom nepřijdou nazmar. Díky vysokému obsahu dusíku jsou perfektním zahrádkářským hnojivem. „Vlasy, obtížný odpad, recyklujeme a využíváme jako absorpční substrát, čímž mu dáváme nový smysl. Výrobek je to naprosto etický, protože jej nemusíme dovážet z opačného konce světa. Doslova roste v oblasti, kde najde využití,“ uvedl Patrick Janssen, spoluzakladatel organizace Dung Dung. Do budoucna se přitom možná dočkáme i využití vlasů ve stavebnictví.

Zdroj: Ekolist, NDTV

Související články

Zaručeně zlepší den

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…