Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé, kteří jsou čestní, se moudřeji rozhodují

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Je běžné, že člověk umí dobře poradit při řešení pracovních či osobních potíží kamarádce či kamarádovi, ale sám sobě tak dobře poradit nedokáže. Může to být i tím, že má k problému větší odstup, zatímco jeho vlastní obtíže vidí přes objektiv emocí či minulých zkušeností. Podle nového výzkumu se však ukazuje, že ti, kteří si cení cti, se dokáží moudře rozhodovat i u vlastních osobních záležitostí.

„Naše zjištění ukazují, že lidé, kteří si váží cti, jsou schopni o sobě a svých potížích uvažovat moudřeji. Částečně je to i tím, že mají současně schopnost rozpoznat, že jejich osobní perspektiva nemusí stačit na to, aby plně porozuměli situaci. Této schopnosti se říká intelektuální pokora. Toto byl první výzkum, který spojil ctnost s moudrostí, třebaže filozofové to dělali po tisíciletí. Naše zjištění otevírají možnosti dalšího výzkumu, jak zlepšit rozhodování lidí o vlastních záležitostech,“ uvedl vědec Alex Huynh z University of Waterloo.

Vědci v odborném vědeckém časopise Psychological Science dále uvedli, že lidé, kteří jsou motivováni rozvíjet to nejlepší v sobě a druhých, nemají toto zkreslení. Ukazuje se, že se dokáží rozhodovat o svých problémech a hledat řešení stejně moudře, jakoby to dělali pro druhé. Míra ctnosti se ve výzkumu zkoumala na položkách dotazníků, které zjišťovaly, jak rádi by účastníci výzkumu přispěli k blahu ostatních, zda dělají jen to, čemu věří, a podobně.

Zdroj: psychologicalscience.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Technologie NASA zvládá rozpoznat nemoci rostlin shora

Legalizace marihuany v Německu je na spadnutí

Opojná moc parfémů. Dokážou ovlivnit naši náladu, energii i sympatie k druhým

Překročte své hranice: Jedinečné a odvážné designy tenisek čekají na svou příležitost!

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…