Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé jsou všude zlatí, říká český novinář, který procestoval svět

Cestu kolem světa stihl za sedmdesát dní. Zdroj: archv Tomáše Poláčka

Za sedmdesát dní procestoval pětatřicet tisíc kilometrů. Sám. Novinář Tomáš Poláček se rozhodl, že stopem procestuje Rusko, Aljašku i jižní Ameriku. A navíc, že to stihne za méně než tři měsíce.

Poláček začal stopovat před dvaceti lety, přičemž letošní cestu označil za svou poslední expedici. I díky nasbíraným zkušenostem neměl zprvu velké obavy. „Lidí se nebojím vůbec, lidi mám rád,“ napsal ve svém úvodním článku o plánovaném dobrodružství. Svá slova potvrdil i po šesti týdnech cesty v jednom z příspěvků. „Zatím jedu dobře. Pomáhá mi, že mám rád lidi – všechny. Ultrakonzervativního farmáře, huliče, černošku i mormona. Tohle je klíč ke zdánlivě těžkýmu úkolu, jak objet svět – hledat na lidech to hezký a stavět na tom,“ napsal.

Ne vždy však bylo jeho cestování snadné a příjemné. Těžkosti přišly především v závěru cesty a zdaleka nešlo jen o celkové vyčerpání. „Dostal jsem se do oblastí s extrémním počasím, ve Střední Americe bylo vedro a vlhko, v jižní Argentině mráz. Řidiči většinou mluvili jen španělsky, takže jsme si moc nepokecali. Doprava byla buď nebezpečná, nebo neskutečně pomalá,“ přiblížil po návratu Poláček.
V Česku na něj navíc čekala žena a dvě malé děti. „Slíbil jsem doma, že se vrátím do půlky srpna a najednou mi došlo, že nestíhám, to vám taky nepřidá,“ pojmenoval další z komplikací cestovatel. Cestu nakonec stihl za osmdesát dní.

Navzdory všem potížím hodnotí novinář svou poslední expedici pozitivně. „Samozřejmě, že jsem nadšený, mě cesta bavila až do konce. Mám velké štěstí na práci a na šéfa, díky čemuž jsem mohl prolétnout svět – co jiného než velkou vděčnost můžu cítit?“

Jako novinář si Poláček pochopitelně zážitky a postřehy ze svého cestování zaznamenával. K přečtení jsou online na Poláčkově osobním facebookovém profilu nebo speciálním webu o cestě. Následovat bude i kniha, na jejíž vydání se vybraly prostředky díky crowdfundingové kampani.

A co bylo na celé zkušenosti nejlepší? „Doučil jsem se zeměpis a utvrdil v názoru, že je drtivá většina lidí na téhle planetě zlatá. V příštím životě chci být znovu člověkem,“ dodal Poláček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Nejvyšší hora světa stále roste

I kočky aportují. Jak si vedou oproti psům?

Bakterie, které pomáhají zachovat umění

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…