Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé jsou všude zlatí, říká český novinář, který procestoval svět

Cestu kolem světa stihl za sedmdesát dní. Zdroj: archv Tomáše Poláčka

Za sedmdesát dní procestoval pětatřicet tisíc kilometrů. Sám. Novinář Tomáš Poláček se rozhodl, že stopem procestuje Rusko, Aljašku i jižní Ameriku. A navíc, že to stihne za méně než tři měsíce.

Poláček začal stopovat před dvaceti lety, přičemž letošní cestu označil za svou poslední expedici. I díky nasbíraným zkušenostem neměl zprvu velké obavy. „Lidí se nebojím vůbec, lidi mám rád,“ napsal ve svém úvodním článku o plánovaném dobrodružství. Svá slova potvrdil i po šesti týdnech cesty v jednom z příspěvků. „Zatím jedu dobře. Pomáhá mi, že mám rád lidi – všechny. Ultrakonzervativního farmáře, huliče, černošku i mormona. Tohle je klíč ke zdánlivě těžkýmu úkolu, jak objet svět – hledat na lidech to hezký a stavět na tom,“ napsal.

Ne vždy však bylo jeho cestování snadné a příjemné. Těžkosti přišly především v závěru cesty a zdaleka nešlo jen o celkové vyčerpání. „Dostal jsem se do oblastí s extrémním počasím, ve Střední Americe bylo vedro a vlhko, v jižní Argentině mráz. Řidiči většinou mluvili jen španělsky, takže jsme si moc nepokecali. Doprava byla buď nebezpečná, nebo neskutečně pomalá,“ přiblížil po návratu Poláček.
V Česku na něj navíc čekala žena a dvě malé děti. „Slíbil jsem doma, že se vrátím do půlky srpna a najednou mi došlo, že nestíhám, to vám taky nepřidá,“ pojmenoval další z komplikací cestovatel. Cestu nakonec stihl za osmdesát dní.

Navzdory všem potížím hodnotí novinář svou poslední expedici pozitivně. „Samozřejmě, že jsem nadšený, mě cesta bavila až do konce. Mám velké štěstí na práci a na šéfa, díky čemuž jsem mohl prolétnout svět – co jiného než velkou vděčnost můžu cítit?“

Jako novinář si Poláček pochopitelně zážitky a postřehy ze svého cestování zaznamenával. K přečtení jsou online na Poláčkově osobním facebookovém profilu nebo speciálním webu o cestě. Následovat bude i kniha, na jejíž vydání se vybraly prostředky díky crowdfundingové kampani.

A co bylo na celé zkušenosti nejlepší? „Doučil jsem se zeměpis a utvrdil v názoru, že je drtivá většina lidí na téhle planetě zlatá. V příštím životě chci být znovu člověkem,“ dodal Poláček.

Související články

Rozhovor

Přijít o drobné radosti je dobrá cesta, jak je znovu plně docenit, říká cestovatel Ladislav Zibura

V slideru

Vízum do Kanady možná nebude potřeba

Byznys

ČSA zavede nové letecké spojení, začínat ale nebude v Praze

Byznys

Dovolenou bez starostí vám zajistí hotel pro psy

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.