Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Letošní titul Vinař roku putuje na Slovácko. Výhru si odneslo vinařství Bzenec

Ilustrační foto: Depositphotos

Soutěž o nejkvalitnější víno v Česku letos vyhrálo Zámecké vinařství Bzenec. Vinaři ze Slovácka uspěli v konkurenci 50 dalších vinařství, která se letos o titul ucházela. „Snažíme se poslouchat přírodu, jít tomu naproti a dělat víno tak, aby to chutnalo zákazníkům a samozřejmě i nám, protože to víno pijeme,“ citoval server České noviny ředitele vítězného podniku Bořka Svobodu.

Kromě hlavního titulu udělili porotci také ocenění Stříbrný vinař roku, které získalo vinařství Mikrosvín Mikulov, a Bronzový vinař roku, jež putovalo do Vinařství SONBERK z Popic. Nejlepší bílé víno letos vyrobilo Nové vinařství, jako nejlepší červené víno degustátoři ocenili Rulandské červené Pavla Bindera z Rakvic. Cenu Vinařské asociace České republiky za přínos českému a moravskému vinařství pak získal someliér Ivo Dvořák.

Ilustrační foto: Pixabay

Soutěž se v Česku pořádá již od roku 2003 a přední mezinárodní degustátoři na ní hodnotí kvalitu přihlášených kolekcí vín jednotlivých vinařů či vinařství. „Je neuvěřitelné, jak se kvalita našich vín posouvá směrem vzhůru. Když jsme tuto soutěž před devatenácti lety zakládali, zahraniční hodnotitelé neváhali naše vína ocenit sedmdesáti body ze sta. A dnes? Bodové hodnocení často překračuje hranici devadesát bodů – to je světová extra třída,“ uvedl vedoucí organizačního výboru soutěže Petr Marek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…