Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Letošní titul Vinař roku putuje na Slovácko. Výhru si odneslo vinařství Bzenec

Ilustrační foto: Depositphotos

Soutěž o nejkvalitnější víno v Česku letos vyhrálo Zámecké vinařství Bzenec. Vinaři ze Slovácka uspěli v konkurenci 50 dalších vinařství, která se letos o titul ucházela. „Snažíme se poslouchat přírodu, jít tomu naproti a dělat víno tak, aby to chutnalo zákazníkům a samozřejmě i nám, protože to víno pijeme,“ citoval server České noviny ředitele vítězného podniku Bořka Svobodu.

Kromě hlavního titulu udělili porotci také ocenění Stříbrný vinař roku, které získalo vinařství Mikrosvín Mikulov, a Bronzový vinař roku, jež putovalo do Vinařství SONBERK z Popic. Nejlepší bílé víno letos vyrobilo Nové vinařství, jako nejlepší červené víno degustátoři ocenili Rulandské červené Pavla Bindera z Rakvic. Cenu Vinařské asociace České republiky za přínos českému a moravskému vinařství pak získal someliér Ivo Dvořák.

Ilustrační foto: Pixabay

Soutěž se v Česku pořádá již od roku 2003 a přední mezinárodní degustátoři na ní hodnotí kvalitu přihlášených kolekcí vín jednotlivých vinařů či vinařství. „Je neuvěřitelné, jak se kvalita našich vín posouvá směrem vzhůru. Když jsme tuto soutěž před devatenácti lety zakládali, zahraniční hodnotitelé neváhali naše vína ocenit sedmdesáti body ze sta. A dnes? Bodové hodnocení často překračuje hranici devadesát bodů – to je světová extra třída,“ uvedl vedoucí organizačního výboru soutěže Petr Marek.

Související články

Zaručeně zlepší den

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Zahradničení výrazně zlepšuje kvalitu spánku u dospělých

Tajemné a krásné: Evropsky významné přírodní lokality v Česku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…