Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lékař z brněnské nemocnice odhalil novou nemoc způsobující demenci

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Zdroj: isifa.cz, autor Petr Študent

Ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (ICRC) Gorazd B. Stokin přišel s tvrzením, že jedním z důvodů vzniku demence může být selhání imunitního systému. Ve spolupráci s kolegy z USA a Španělska objevil nové nemocnění mozku, které dle nich demenci způsobuje.

„Vznik demence může být ovlivněn nejen působením antigenů na změny v mozku, ale i selháním tolerance k vlastním imunitním buňkám. Je to poprvé, co bylo něco takového zjištěno,“ řekl Stokin. Lékaři dostali ke zkoumání impuls od jednoho pacienta, u kterého měla demence rychlý vývoj a nezvyklé symptomy.

Prvními příznaky byly potíže se zažíváním a hyperaktivita, poté se přidala ztráta orientace i paměti, zraku a řeči. „Podle dosavadních zjištění onemocněním trpí především lidé středního věku. Rizikovou skupinou jsou i dvacetileté ženy s karcinomem vaječníků. Při včasném záchytu je úspěšná léčba kortikosteroidy, při souběžném nádorovém onemocnění je podmínkou odstranění vaječníku,“ uvedl mluvčí ICRC Pavel Gejdoš.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu je nezávislé vědecko-výzkumné centrum s rozpočtem 4,5 miliardy korun na období od roku 2011 do roku 2015. Lékaři se zaměřují především na výzkum chorob srdce a mozku a jejich cílem je nalézt nové technologie, metody a léčiva pro prevenci. Spolupráci s centrem navazují lékaři z České republiky, tak z Kanady či Argentiny.

Zdroj: ČTK; magazin.ceskenoviny.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.