Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lékař z brněnské nemocnice odhalil novou nemoc způsobující demenci

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Zdroj: isifa.cz, autor Petr Študent

Ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (ICRC) Gorazd B. Stokin přišel s tvrzením, že jedním z důvodů vzniku demence může být selhání imunitního systému. Ve spolupráci s kolegy z USA a Španělska objevil nové nemocnění mozku, které dle nich demenci způsobuje.

„Vznik demence může být ovlivněn nejen působením antigenů na změny v mozku, ale i selháním tolerance k vlastním imunitním buňkám. Je to poprvé, co bylo něco takového zjištěno,“ řekl Stokin. Lékaři dostali ke zkoumání impuls od jednoho pacienta, u kterého měla demence rychlý vývoj a nezvyklé symptomy.

Prvními příznaky byly potíže se zažíváním a hyperaktivita, poté se přidala ztráta orientace i paměti, zraku a řeči. „Podle dosavadních zjištění onemocněním trpí především lidé středního věku. Rizikovou skupinou jsou i dvacetileté ženy s karcinomem vaječníků. Při včasném záchytu je úspěšná léčba kortikosteroidy, při souběžném nádorovém onemocnění je podmínkou odstranění vaječníku,“ uvedl mluvčí ICRC Pavel Gejdoš.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu je nezávislé vědecko-výzkumné centrum s rozpočtem 4,5 miliardy korun na období od roku 2011 do roku 2015. Lékaři se zaměřují především na výzkum chorob srdce a mozku a jejich cílem je nalézt nové technologie, metody a léčiva pro prevenci. Spolupráci s centrem navazují lékaři z České republiky, tak z Kanady či Argentiny.

Zdroj: ČTK; magazin.ceskenoviny.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.