Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Láska mezi žirafami. Proč mají tak dlouhé krky?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Zdá se, že žirafy nemají dlouhé krky jen tak. Nově nalezená pozoruhodná fosilie naznačuje, že důvodem nemusela být jen obživa a hodování na vysokých akáciích. Vědci totiž přišli s teorií týkající se žirafích námluv. Informoval o tom server Earth.

Analýzu nově nalezené zkameněliny provedli výzkumníci z Institutu paleontologie a paleoantropologie obratlovců Čínské akademie věd. Jedná se o fosilii rané žirafy, konkrétně druhu známého jako Discokeryx xiezhi. Mezi zkamenělými pozůstatky je dobře zachovaná lebka a čtyři krční obratle. Pozůstatky byly nalezeny ve vrstvách raného miocénu, datovaného v období asi před 17 miliony lety. Přestože se jedná o předchůdkyní současných žiraf, neměla dlouhý krk. Uprostřed čela však měla neobvyklou kostěnou vycpávku a její krční obratle naznačovaly, že zvíře bylo přizpůsobeno k přežití narážením do hlavy. 

Zhruba před sedmi miliony lety, kdy se žirafy poprvé objevily na Východoafrické plošině, procházelo změnou také životní prostředí – z lesů na otevřené pastviny. Přímí předkové žiraf se těmto změnám museli přizpůsobit. Je možné, že žirafí samci tehdy vyvinuli způsob, jak útočit na své konkurenty kýváním krku a hlavy. To mohlo podle odborníků vést k rychlému prodlužování žirafího krku.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Science

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…