Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Květový, nebo radši pastový? Soutěž Med roku zná své vítěze

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Každý med je originál a obsahuje vždy trochu jiné složení látek, což závisí mimo jiné také na druhu květů, ze kterých včely pyl sbírají. Ty nejlepší letošní medy ohodnotili degustátoři v již sedmém ročníku soutěže Med roku. „Každá z kategorií má specifické vlastnosti a hodnotit absolutního vítěze není podle nás úplně spravedlivé, proto jsme vyhlásili nejlepší med v každé z kategorií,“ vysvětlil pořadatel klání Radomír Hykl.

Včelaři mohli své výtvory přihlásit do celkem čtyř kategorií. Nejlepší med mezi jednodruhovými květovými medy měl Roman Mazánek, v kategorii vícedruhových květových medů zvítězil med od Michala Platila. Ve skupině medovicových medů vyhrál produkt Dany Hermanové, v kategorii pastových pak uspěl Radomil Rubeš. „Včelaři letos přihlásili 116 vzorků, obvykle to bývá 150 až 160 medů,“ dodal Hykl, podle kterého nižší účast v soutěži odpovídá poklesu vyrobeného medu v Česku, kde klesla produkce tohoto sladidla asi o třetinu.

Ilustrační foto: Pixabay

Soutěž každoročně pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů a kromě vyhlášení nejlepších medů je jejím cílem také motivovat lidi k tomu, aby si našli vlastního včelaře, od kterého budou med nakupovat. Národní výstava medu v Brně, na které byly výsledky vyhlášeny, byla proto bezplatně otevřená všem zájemcům, kteří zde navíc mohli ochutnat soutěžní vzorky či si přímo zakoupit med, kosmetiku, medovinu či třeba svíčky z včelího vosku.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Češi ohromili v USA. Vytváří tam unikátní outdoorový park s divokou řekou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…