Květinové záhony zkrášlily zanedbané travnaté plochy v Ostravě

Zdroj fotografie: Pixabay

Metropole moravskoslezského kraje se potýkala se zanedbanými travnatými plochami na frekventovaných místech a významných křižovatkách ve městě. Město Ostrava se rozhodlo neuspokojivou situaci řešit. Na celkové ploše téměř šesti tisíc metrů čtverečních vysázeli trvalky, traviny a cibuloviny.

Objednané práce skončily v prvním prosincovém týdnu mulčováním záhonů. Nově vysazené plochy by měly být celoročně reprezentativní, přispívat k druhové rozmanitosti, podporovat hospodaření s vodou, zachytávat prach a další. „Jedná se o trvalkové záhony s vyšším stupněm autoregulace a extenzivní údržbou. Vzorem pro tyto výsadby se stal úspěšně fungující německo-švýcarský model, vyvinutý na základě podrobného výzkumu trvalkové směsi s názvem Silbersommer neboli Stříbrné léto,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Smíšené trvalkové záhony město založilo v Moravské Ostravě a Přívozu, Slezské Ostravě, Mariánských Horách a Hulvákách, Ostravě – Jihu, Vítkovicích, Porubě, Svinově a ve Staré Bělé. Tím však proces krášlení města zdaleka nekončí. „Vytipovaných máme dalších zhruba 20 lokalit. Znovu se jedná o místa, která se špatně udržují. Úzké pásy trávy kolem cest, kruhové objezdy, středové pásy a podobně. V příštích měsících vyhodnotíme nejen aktuálně dokončenou výsadbu, ale zároveň budeme pracovat na zkrášlování dalších lokalit,“ dodala Šebestová.

Autor článku

Gabriela Brázdová