Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kutilství 21. století v praxi: největší český festival kreativity Maker Faire míří do Brna

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Baví vás vytvářet nové věci? Nespokojíte se s konvenčními výrobky a službami? Chcete své projekty či prototypy sdílet s ostatními? Nebo se rádi necháváte inspirovat někým opravdu tvůrčím? Právě pro vás je tady Maker Faire, největší festival tvořivých lidí v České republice.

Kreativní setkání vynálezců a inovátorů zaujme odborníky i celé rodiny. Nabízí totiž možnost vyzkoušet si většinu toho, co je prezentováno, na vlastní kůži. Maker Faire v sobě spojuje tradiční řemesla, technologie, moderní vědu a design.

Za festivalem, který postupně probíhá v různých městech, stojí tým Make More. Tato iniciativa několika nadšenců systematicky podporuje české maker hnutí, přičemž tvoření pojímá jako alternativu ke konzumnímu způsobu života. Maker je přitom označení pro inovátora, nadšence, kutila a vynálezce v jednom, který je ochoten se o své prototypy podělit s ostatními.

Nejbližší Maker Faire festival proběhne v Brně, a to 22.–23. října na Výstavišti v Pavilonu A1. Své výrobky a know-how s vámi bude sdílet kolem 100 makerů. Nakouknete pod pokličku výroby senzoru vzduchu a neonových písmen, předvedou se odborníci na robotiku, mravenčí farmy, aeronautiku, spící kváskek nebo zpracování vlny. Hostem brněnského festivalu bude mj. Mitch Altman, hacker ze San Francisca, který se proslavil hlavně vynálezem univerzálního dálkového ovladače, jehož prostřednictvím je možné vypnout většinu televizních obrazovek na veřejných místech.

Maker Faire se dále přesune do Olomouce, Zlína a Ostravy. Myšlenka i koncept je stejný, náplň festivalu je však v závislosti na zúčastněných makerech různorodá.

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z Maker Faire, FB Maker Faire ČR, Kudy z nudy

Související články

Zaručeně zlepší den

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…