Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kulturní rok 2015 byl pro Plzeň úspěšný, řada aktivit přetrvá

Statistiky potvrdily, že zájem turistů o západočeské město byl v uplynulém roce vyšší. Zdroj: Dollar Photo Club

Plzeň nesla celý loňský rok označení Evropské hlavní město kultury. Titul a akce s ním spojené přinesly městu řadu pozitiv – rostoucí atraktivitu, turistický zájem a z toho plynoucí i větší návštěvnost.

Titul Evropské hlavní město kultury se uděluje vždy na jeden kalendářní rok jednomu či dvěma městům. Pro ně jde v první řadě o podnět ke zkvalitnění nabízených služeb a rozšíření volnočasové nabídky nejen pro turisty. Přípravy v Plzni trvaly sedm let.

Statistiky potvrdily, že zájem turistů o západočeské město byl v uplynulém roce vyšší. Oproti předchozímu roku šlo o největší nárůst turistické návštěvnosti ze všech českých krajských měst, a to o více než třináct procent. Uskutečněné akce přilákaly celkem přes milion návštěvníků. Vyšší návštěvnost města se samozřejmě promítla i do vyšších tržeb místních obchodníků.

První z úspěšných akcí projektu bylo samotné zahájení, které sledovalo 25 tisíc lidí. Velkému zájmu se těšily mimo jiné i výstava Jiřího Trnky, Festival světla nebo Bavorské kulturní dny. Provoz zahájila kreativní zóna DEPO2015, kterou od otevření navštívilo přes sto tisíc lidí. Celkový počet akcí přesáhl šest set.

S koncem roku ovšem aktivity neskončily, dlouhodobá udržitelnost byla ostatně od začátku jedním z požadavků projektu. Organizátoři vytipovali úspěšné akce a projekty, které budou pokračovat i v dalších letech. Půjde třeba o vzdělávací programy pro začínající podnikatele, literární večery, otevřenou dílnu, různé festivaly či umělecké rezidence.

Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury v roce 2015 společně s belgickým Mons. Pro letošní rok titul patří městům Vratislav a San Sebastian.

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…