Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kulturní rok 2015 byl pro Plzeň úspěšný, řada aktivit přetrvá

Statistiky potvrdily, že zájem turistů o západočeské město byl v uplynulém roce vyšší. Zdroj: Dollar Photo Club

Plzeň nesla celý loňský rok označení Evropské hlavní město kultury. Titul a akce s ním spojené přinesly městu řadu pozitiv – rostoucí atraktivitu, turistický zájem a z toho plynoucí i větší návštěvnost.

Titul Evropské hlavní město kultury se uděluje vždy na jeden kalendářní rok jednomu či dvěma městům. Pro ně jde v první řadě o podnět ke zkvalitnění nabízených služeb a rozšíření volnočasové nabídky nejen pro turisty. Přípravy v Plzni trvaly sedm let.

Statistiky potvrdily, že zájem turistů o západočeské město byl v uplynulém roce vyšší. Oproti předchozímu roku šlo o největší nárůst turistické návštěvnosti ze všech českých krajských měst, a to o více než třináct procent. Uskutečněné akce přilákaly celkem přes milion návštěvníků. Vyšší návštěvnost města se samozřejmě promítla i do vyšších tržeb místních obchodníků.

První z úspěšných akcí projektu bylo samotné zahájení, které sledovalo 25 tisíc lidí. Velkému zájmu se těšily mimo jiné i výstava Jiřího Trnky, Festival světla nebo Bavorské kulturní dny. Provoz zahájila kreativní zóna DEPO2015, kterou od otevření navštívilo přes sto tisíc lidí. Celkový počet akcí přesáhl šest set.

S koncem roku ovšem aktivity neskončily, dlouhodobá udržitelnost byla ostatně od začátku jedním z požadavků projektu. Organizátoři vytipovali úspěšné akce a projekty, které budou pokračovat i v dalších letech. Půjde třeba o vzdělávací programy pro začínající podnikatele, literární večery, otevřenou dílnu, různé festivaly či umělecké rezidence.

Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury v roce 2015 společně s belgickým Mons. Pro letošní rok titul patří městům Vratislav a San Sebastian.

Související články

Byznys

Nadace podpořila dobrovolné hasiče podílející se na komunitním životě

Nezařazené

Ostrava slaví výročí 750 let města. Chystá řadu akcí

Inspirace

Na největším rande se v Brně seznámí 1918 lidí

Inspirace

Olomoucké parky v létě ožijí filmem, hudbou i pikniky

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory