Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Které české obce jsou nejlepší ve třídění odpadu? Soutěž O Křišťálovou popelnici zná své vítěze

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Zatímco v roce 2019 vytřídil každý Čech průměrně 51 kilogramů skla, papíru, plastu, kovu a nápojových kartonů, loni už to bylo 67 kilogramů. Obce, jejichž obyvatelé byli loni v třídění odpadu nejlepší, získaly putovní Křišťálovou popelnici. Soutěž již sedmnáctým rokem pořádá Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM.

Kromě množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každý druh odpadu hodnotí porotci soutěže také poměr tříděného a komunálního odpadu, hustotu sběrné sítě či zda obec sbírá i nápojový karton, bílé sklo a kovy. Do nejužšího výběru postoupilo vždy pět obcí z každého kraje a Prahy, jež soutěžily ve třech velikostních kategoriích.

Ocenění pro absolutního vítěze, velká Křišťálová popelnice, letos zamířila do Chocně. Foto: Město Choceň

Absolutním vítězem a zároveň výhercem kategorie obcí nad 5 001 obyvatel se stala Choceň z Pardubického kraje. „Je to ocenění příkladného přístupu choceňských obyvatel k třídění odpadu, ale i práce osob, které se na chodu městského systému odpadového hospodářství podílejí,“ uvedl starosta obce Jan Ropek. Mezi obcemi od 501 do 5 000 obyvatel první místo obsadil Majetín z Olomoucka, v kategorii do 500 obyvatel pak vyhrál Tvrdkov z Moravskoslezského kraje.

Zdroj: Enviweb