Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Zdroj fotografie: archiv projektu

Za pozůstatky těhotenství se skrývá fascinující příběh, který je pádným důvodem, proč ženské tělo namísto odsouzení obdivovat a ctít. Inspirativní projekt Tělo s příběhem ukazuje české ženy v reálném světle, a tím jim pomáhá se sebepřijetím.

Za projektem Tělo s příběhem stojí dvě mladé maminky Kateřina Kopicová a Lucie Paurová. Nápad založit instagramový profil @telospribehem v Kateřině dozrál na podzim loňského roku. Tehdy byla novopečenou maminkou, kterou trápily známky těhotenství na jejím těle. V záplavě dokonalých fotek ze sociálních sítí se však se svým trápením cítila ojedinělá a osamělá.

Profesionální fotografie ukazují krásu ženského těla v nové perspektivě. Zdroj: archiv projektu

Rozhodla jsem se tedy, že založím vlastní stránku či projekt, kde toto téma otevřeme a budeme podporovat jedna druhou, abychom se my ženy přijaly takové, jaké jsme,“ popisuje počáteční impulz a dodává, že inspiraci čerpala zejména ze zahraničí.

Ve spolupráci s talentovanou fotografkou Lucií se její plán stal brzy skutečností. „Vytvořili jsme komunitu, kde pomáháme jedna druhé cítit se zase jako Žena s velkým Ž,“ říká zakladatelka projektu, který se momentálně soustředí především na maminky po porodu. „Naším cílem je, aby se každá maminka přijala taková, jaká je – se všemi těmi striemi a vytahaným bříškem. Chceme, aby věděla, že je to zcela normální a že v tom není sama. Chceme ukázat, že krása se nerovná dokonalost,“ říká Kateřina.

Instagramový profil @telospribehem už překonal hranici 10 tisíc sledujících. Zdroj: archiv projektu

Z Instagramu do čekáren

Své fanynky si pak iniciativa našla velmi rychle. Ty odvážnější z nich ochotně sdílí své fotografie, kterými chtějí inspirovat ostatní. Projekt však nemá pomáhat jen maminkám – má být instagramovým zázemím pro všechny, kteří mají na svém těle zapsaný jakýkoliv příběh.

Mezi ohlasy přitom výrazně převažují ty pozitivní, některé jsou pro autorky velmi milým překvapením. „Dokonce jsme dostali i zprávu, že náš profil pomáhá mužům přijmout své manželky po porodu,“ prozrazuje Kateřina a neskrývá své nadšení.

Fotografie ženských těl s příběhem budou již brzy zdobit čekárny. Zdroj: archiv projektu

Projekt navíc můžete již brzy vídat také off-line. Z focení třináctky maminek vznikne na podzim letošního roku unikátní výstava. Nepřikrášlené fotografie se pak objeví také v čekárnách gynekologických ordinací a v porodnících po celé České republice. „Momentálně pracujeme na vlastních tričkách s logem, které půjdou do prodeje koncem prázdnin. Výdělek poslouží jako finanční podpora projektu,“ plánují tvůrkyně.

A co by vzkázaly ženám, které se za své tělo z jakéhokoliv důvodu stydí? „Každá máme na svém těle zapsán svůj příběh. Jsi krásná a nejsi sama – na našem profilu tě vždy podpoříme.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…