Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Zdroj fotografie: archiv projektu

Za pozůstatky těhotenství se skrývá fascinující příběh, který je pádným důvodem, proč ženské tělo namísto odsouzení obdivovat a ctít. Inspirativní projekt Tělo s příběhem ukazuje české ženy v reálném světle, a tím jim pomáhá se sebepřijetím.

Za projektem Tělo s příběhem stojí dvě mladé maminky Kateřina Kopicová a Lucie Paurová. Nápad založit instagramový profil @telospribehem v Kateřině dozrál na podzim loňského roku. Tehdy byla novopečenou maminkou, kterou trápily známky těhotenství na jejím těle. V záplavě dokonalých fotek ze sociálních sítí se však se svým trápením cítila ojedinělá a osamělá.

Profesionální fotografie ukazují krásu ženského těla v nové perspektivě. Zdroj: archiv projektu

Rozhodla jsem se tedy, že založím vlastní stránku či projekt, kde toto téma otevřeme a budeme podporovat jedna druhou, abychom se my ženy přijaly takové, jaké jsme,“ popisuje počáteční impulz a dodává, že inspiraci čerpala zejména ze zahraničí.

Ve spolupráci s talentovanou fotografkou Lucií se její plán stal brzy skutečností. „Vytvořili jsme komunitu, kde pomáháme jedna druhé cítit se zase jako Žena s velkým Ž,“ říká zakladatelka projektu, který se momentálně soustředí především na maminky po porodu. „Naším cílem je, aby se každá maminka přijala taková, jaká je – se všemi těmi striemi a vytahaným bříškem. Chceme, aby věděla, že je to zcela normální a že v tom není sama. Chceme ukázat, že krása se nerovná dokonalost,“ říká Kateřina.

Instagramový profil @telospribehem už překonal hranici 10 tisíc sledujících. Zdroj: archiv projektu

Z Instagramu do čekáren

Své fanynky si pak iniciativa našla velmi rychle. Ty odvážnější z nich ochotně sdílí své fotografie, kterými chtějí inspirovat ostatní. Projekt však nemá pomáhat jen maminkám – má být instagramovým zázemím pro všechny, kteří mají na svém těle zapsaný jakýkoliv příběh.

Mezi ohlasy přitom výrazně převažují ty pozitivní, některé jsou pro autorky velmi milým překvapením. „Dokonce jsme dostali i zprávu, že náš profil pomáhá mužům přijmout své manželky po porodu,“ prozrazuje Kateřina a neskrývá své nadšení.

Fotografie ženských těl s příběhem budou již brzy zdobit čekárny. Zdroj: archiv projektu

Projekt navíc můžete již brzy vídat také off-line. Z focení třináctky maminek vznikne na podzim letošního roku unikátní výstava. Nepřikrášlené fotografie se pak objeví také v čekárnách gynekologických ordinací a v porodnících po celé České republice. „Momentálně pracujeme na vlastních tričkách s logem, které půjdou do prodeje koncem prázdnin. Výdělek poslouží jako finanční podpora projektu,“ plánují tvůrkyně.

A co by vzkázaly ženám, které se za své tělo z jakéhokoliv důvodu stydí? „Každá máme na svém těle zapsán svůj příběh. Jsi krásná a nejsi sama – na našem profilu tě vždy podpoříme.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.