Kousek přírody uprostřed Prahy. Opravený park ve Stromovce vybízí k relaxaci a oddechu

Zdroj fotografií: Praha.eu

Ať už jste Pražák, nebo se do hlavního města chystáte na výlet, máme pro vás krásný tip na výlet. U Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce totiž skončila oprava prostoru před jedinečnou historickou budovou. Řemeslníci obnovili záhony a trávník, vybudovali automatický závlahový systém a odvodnili a zrekonstruovali mlatové a asfaltové plochy. Přibyly také nové lavičky, koše a osvětlení. Místo nyní doslova vybízí k odpočinku a trávení volného času.

V čem spočívá výjimečnost parku? „Oválný květinový záhon před průčelím Šlechtovy restaurace je navržen dle historické podoby záhonu z období první republiky. Jedná se o záhon kobercového typu s výsadbou letniček do podoby ornamentu vycházejícího z historické předlohy. Květinové záhony západně od bývalého alpina jsou navrženy dle soudobých trendů. Jedná se o smíšené výsadby letniček,“ uvedl primátorův náměstek Petr Hlubuček. Do květinových záhonů bylo vysázeno přes 13 tisíc letniček a 30 růží na kmínku. Letos na podzim letničky nahradí přes osm tisíc cibulovin a 11 tisíc dvouletek.

Budova vznikla již v 17. století jako barokní letohrádek. Původní zahradní restaurace tam byla od 19. století, naposledy ji vedl Antonín Šlechta, za kterého fungovala do druhé světové války. Následně byla znárodněna. Po druhé světové válce zůstala budova bez využití, dvakrát vyhořela a v roce 2002 ji poškodily povodně. O potřebě oprav se mluvilo od 90. let, město ji opakovaně odkládalo.

Přesto se nakonec památka rekonstrukce dočkala. Památkově chráněná budova se opravuje od roku 2017, celá zahradní restaurace se otevře patrně příští rok na jaře. O budovu se bude starat městská firma Obecní dům.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.