Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kousek přírody uprostřed Prahy. Opravený park ve Stromovce vybízí k relaxaci a oddechu

Zdroj fotografií: Praha.eu

Ať už jste Pražák, nebo se do hlavního města chystáte na výlet, máme pro vás krásný tip na výlet. U Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce totiž skončila oprava prostoru před jedinečnou historickou budovou. Řemeslníci obnovili záhony a trávník, vybudovali automatický závlahový systém a odvodnili a zrekonstruovali mlatové a asfaltové plochy. Přibyly také nové lavičky, koše a osvětlení. Místo nyní doslova vybízí k odpočinku a trávení volného času.

V čem spočívá výjimečnost parku? „Oválný květinový záhon před průčelím Šlechtovy restaurace je navržen dle historické podoby záhonu z období první republiky. Jedná se o záhon kobercového typu s výsadbou letniček do podoby ornamentu vycházejícího z historické předlohy. Květinové záhony západně od bývalého alpina jsou navrženy dle soudobých trendů. Jedná se o smíšené výsadby letniček,“ uvedl primátorův náměstek Petr Hlubuček. Do květinových záhonů bylo vysázeno přes 13 tisíc letniček a 30 růží na kmínku. Letos na podzim letničky nahradí přes osm tisíc cibulovin a 11 tisíc dvouletek.

Budova vznikla již v 17. století jako barokní letohrádek. Původní zahradní restaurace tam byla od 19. století, naposledy ji vedl Antonín Šlechta, za kterého fungovala do druhé světové války. Následně byla znárodněna. Po druhé světové válce zůstala budova bez využití, dvakrát vyhořela a v roce 2002 ji poškodily povodně. O potřebě oprav se mluvilo od 90. let, město ji opakovaně odkládalo.

Přesto se nakonec památka rekonstrukce dočkala. Památkově chráněná budova se opravuje od roku 2017, celá zahradní restaurace se otevře patrně příští rok na jaře. O budovu se bude starat městská firma Obecní dům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…