Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec plastů? Nová přírodní láhev se rozloží do roku

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Coca Cola nebo pivo Carlsberg se budou prodávat v lahvích z plně rozložitelného plastu. Bude vyrobený z rostlinných cukrů a je navržený tak, aby byl dostatečně odolný a mohly se do něj plnit také například perlivé nápoje. Kromě toho, že jej lze recyklovat, se láhve pomocí kompostéru rozloží do jednoho roku. Ve volné přírodě pak jejich rozklad trvá jen o několik let déle.

Celosvětově se ročně vyprodukuje až tři sta milionů tun plastů vyrobených z fosilních paliv. Ulehčit planetě by mohl vynález materiálu na lahve, který se namísto z paliv vyrábí z rostlinných cukrů z obilí, fazolí nebo kukuřice. Vynález pochází z chemické společnosti zaměřující se na obnovitelné chemikálie Avantium z Nizozemska. Jako první se novinku rozhodly vyzkoušet společnosti Coca Cola, Carlsberg a Danone.

Tento plast má velmi dobré vlastnosti z hlediska udržitelnosti, protože nepoužívá fosilní paliva a lze jej recyklovat. V přírodě by se ale také rozložil mnohem rychleji než běžné plasty,“ vysvětlil ředitel firmy Avantium Tom Van Aken. Láhve se zatím budou vyrábět z cukrů zemědělských rostlin. Do budoucna má ale společnost v plánu začít využívat rostlinné cukry z biologického odpadu, čímž by se nenarušil globální řetězec potravinového zásobování.

Zdroj: theguardian.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…