Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec plastů? Nová přírodní láhev se rozloží do roku

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Coca Cola nebo pivo Carlsberg se budou prodávat v lahvích z plně rozložitelného plastu. Bude vyrobený z rostlinných cukrů a je navržený tak, aby byl dostatečně odolný a mohly se do něj plnit také například perlivé nápoje. Kromě toho, že jej lze recyklovat, se láhve pomocí kompostéru rozloží do jednoho roku. Ve volné přírodě pak jejich rozklad trvá jen o několik let déle.

Celosvětově se ročně vyprodukuje až tři sta milionů tun plastů vyrobených z fosilních paliv. Ulehčit planetě by mohl vynález materiálu na lahve, který se namísto z paliv vyrábí z rostlinných cukrů z obilí, fazolí nebo kukuřice. Vynález pochází z chemické společnosti zaměřující se na obnovitelné chemikálie Avantium z Nizozemska. Jako první se novinku rozhodly vyzkoušet společnosti Coca Cola, Carlsberg a Danone.

Tento plast má velmi dobré vlastnosti z hlediska udržitelnosti, protože nepoužívá fosilní paliva a lze jej recyklovat. V přírodě by se ale také rozložil mnohem rychleji než běžné plasty,“ vysvětlil ředitel firmy Avantium Tom Van Aken. Láhve se zatím budou vyrábět z cukrů zemědělských rostlin. Do budoucna má ale společnost v plánu začít využívat rostlinné cukry z biologického odpadu, čímž by se nenarušil globální řetězec potravinového zásobování.

Zdroj: theguardian.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.