Konec plastů? Nová přírodní láhev se rozloží do roku

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Coca Cola nebo pivo Carlsberg se budou prodávat v lahvích z plně rozložitelného plastu. Bude vyrobený z rostlinných cukrů a je navržený tak, aby byl dostatečně odolný a mohly se do něj plnit také například perlivé nápoje. Kromě toho, že jej lze recyklovat, se láhve pomocí kompostéru rozloží do jednoho roku. Ve volné přírodě pak jejich rozklad trvá jen o několik let déle.

Celosvětově se ročně vyprodukuje až tři sta milionů tun plastů vyrobených z fosilních paliv. Ulehčit planetě by mohl vynález materiálu na lahve, který se namísto z paliv vyrábí z rostlinných cukrů z obilí, fazolí nebo kukuřice. Vynález pochází z chemické společnosti zaměřující se na obnovitelné chemikálie Avantium z Nizozemska. Jako první se novinku rozhodly vyzkoušet společnosti Coca Cola, Carlsberg a Danone.

Tento plast má velmi dobré vlastnosti z hlediska udržitelnosti, protože nepoužívá fosilní paliva a lze jej recyklovat. V přírodě by se ale také rozložil mnohem rychleji než běžné plasty,“ vysvětlil ředitel firmy Avantium Tom Van Aken. Láhve se zatím budou vyrábět z cukrů zemědělských rostlin. Do budoucna má ale společnost v plánu začít využívat rostlinné cukry z biologického odpadu, čímž by se nenarušil globální řetězec potravinového zásobování.

Zdroj: theguardian.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.