Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec plastů? Nová přírodní láhev se rozloží do roku

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Coca Cola nebo pivo Carlsberg se budou prodávat v lahvích z plně rozložitelného plastu. Bude vyrobený z rostlinných cukrů a je navržený tak, aby byl dostatečně odolný a mohly se do něj plnit také například perlivé nápoje. Kromě toho, že jej lze recyklovat, se láhve pomocí kompostéru rozloží do jednoho roku. Ve volné přírodě pak jejich rozklad trvá jen o několik let déle.

Celosvětově se ročně vyprodukuje až tři sta milionů tun plastů vyrobených z fosilních paliv. Ulehčit planetě by mohl vynález materiálu na lahve, který se namísto z paliv vyrábí z rostlinných cukrů z obilí, fazolí nebo kukuřice. Vynález pochází z chemické společnosti zaměřující se na obnovitelné chemikálie Avantium z Nizozemska. Jako první se novinku rozhodly vyzkoušet společnosti Coca Cola, Carlsberg a Danone.

Tento plast má velmi dobré vlastnosti z hlediska udržitelnosti, protože nepoužívá fosilní paliva a lze jej recyklovat. V přírodě by se ale také rozložil mnohem rychleji než běžné plasty,“ vysvětlil ředitel firmy Avantium Tom Van Aken. Láhve se zatím budou vyrábět z cukrů zemědělských rostlin. Do budoucna má ale společnost v plánu začít využívat rostlinné cukry z biologického odpadu, čímž by se nenarušil globální řetězec potravinového zásobování.

Zdroj: theguardian.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Hledal zlato, ale našel jiný poklad – téměř dokonale mumifikované mládě mamuta staré přes 30 tisíc let

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Riziko vzniku Alzheimera snižují až o 49 % omega-3 mastné kyseliny. Kde je najdeme?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…