Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec čekání. Nové testy na koronavirus lze vyhodnotit pár minut po odběru

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Výsledky PCR testů bude možné získat během několika minut. Tým vědců z Jižní Koreje vyvinul novou metodu, jak testy vyhodnotit. Přenosné zařízení by mělo poskytovat výsledky do 17 minut. Nové testy nesou označení nanoPCR.

V případě nového přenosného zařízení není nutné vzorky odvážet do centrální laboratoře, která využívá opakovaného tepelného rozkladu ke kopírování bílkovin při reverzní transkrupci. Postup je přitom stejný, ale využívá se rychlejšího opakovaného ohřevu pomocí zahřívání plasmonických nanočástic.

Přítomnost viru se pak detekuje na místě pomocí fluorescence poté, co jsou magnetickou cestou odstraněny nanočástice. Zařízení se dá používat pro všechny druhy výtěrů. Při testech na 150 lidech, 75 nakažených a 75 nenakažených odhalilo tři klíčové geny s přesností přesahující 99 procent. Výsledek je tedy stejný jako u klasických PCR testů. Prototyp zpracuje během 17 minut tři vzorky. Celé zařízení je přenosné a váží tři kilogramy.

Výhoda novinky spočívá zejména v rychlosti. Během pandemie je důležité mít co nejdříve výsledky, aby se omezila ohniska a také šíření nemoci. Testy, které se dají rychle vyhodnotit, jsou důležité i při trasování.

Zdroj: Novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…