Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec čekání. Nové testy na koronavirus lze vyhodnotit pár minut po odběru

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Výsledky PCR testů bude možné získat během několika minut. Tým vědců z Jižní Koreje vyvinul novou metodu, jak testy vyhodnotit. Přenosné zařízení by mělo poskytovat výsledky do 17 minut. Nové testy nesou označení nanoPCR.

V případě nového přenosného zařízení není nutné vzorky odvážet do centrální laboratoře, která využívá opakovaného tepelného rozkladu ke kopírování bílkovin při reverzní transkrupci. Postup je přitom stejný, ale využívá se rychlejšího opakovaného ohřevu pomocí zahřívání plasmonických nanočástic.

Přítomnost viru se pak detekuje na místě pomocí fluorescence poté, co jsou magnetickou cestou odstraněny nanočástice. Zařízení se dá používat pro všechny druhy výtěrů. Při testech na 150 lidech, 75 nakažených a 75 nenakažených odhalilo tři klíčové geny s přesností přesahující 99 procent. Výsledek je tedy stejný jako u klasických PCR testů. Prototyp zpracuje během 17 minut tři vzorky. Celé zařízení je přenosné a váží tři kilogramy.

Výhoda novinky spočívá zejména v rychlosti. Během pandemie je důležité mít co nejdříve výsledky, aby se omezila ohniska a také šíření nemoci. Testy, které se dají rychle vyhodnotit, jsou důležité i při trasování.

Zdroj: Novinky.cz

Související články

Z domova

Čeští vědci vynalezli nové testy na koronavirus a chřipku

Zdraví

Rouška budoucnosti. Izraelský vynález bude samočistící a nabíjecí

Zdraví

Vědci vynalezli domácí test na koronavirus

Inspirace

Nový test krve dokáže s nízkou chybovostí odhalit rakovinu

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.