Jak zajistit dostupné bydlení v Praze pro více lidí? Vedení hlavního města se inspirovalo v Německu a Švýcarsku a nabízí lidem koncept „baugruppe“, tedy spolkového bydlení. Výhodou má být nižší cena bydlení i možnost aktivně se podílet na jeho budování.
Princip spolkového bydlení spočívá v tom, že město umožní spolkům občanů vybudovat bytové domy na nevyužívaných pozemcích. Spolky pak na vlastní náklady postaví domy, kde město získá určitý počet bytů, které nabídne potřebným profesím, například hasičům nebo učitelům. „Spolkové bydlení je přínosné pro město a výhodné pro obyvatele. Praha takto zhodnotí městský pozemek a navíc získá tolik potřebné byty. Členové spolku si vytvoří projekt podle svých představ a ještě ušetří nemalé peníze, neboť neplatí marži developerovi,“ vysvětlil Pavel Zelenka, předseda výboru pro bydlení v Praze.
Předpokládaná cena spolkového bydlení by se měla pohybovat okolo 60 tisíc korun za metr čtvereční. Snížení nákladů mohou pomoci přímo členové spolku tím, že se sami zapojí do organizace práce. Město má zatím vytipovaných osm lokalit, kde by měly domy vzniknout. Mezi nimi je například Bulovka, Vysočanská nebo Perucká. O právo stavby na pozemcích mají spolky možnost ucházet se v soutěži.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…