Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kofein dává křídla. Čmeláci jsou díky němu při opylování efektivnější

Ilustrační foto: Pixabay

Začínat ráno s dobrou kávou je oblíbeným zvykem řady z nás. Podle nejnovějších výzkumů to však vypadá, že kofein pomáhá i čmelákům. Svou roli v přírodě díky němu plní ještě lépe.

Po kapce nektaru s obsahem kofeinu jsou čmeláci schopni opylovat rostliny mnohem efektivněji. Zjistila to nová vědecká studie, o které informoval zpravodajský server The Guardian. Výzkumníci pro tyto účely namíchali speciální směs kofeinu, cukru a vůně jahodníku a vstříkli ji do hnízda. Čmeláci poté byli vypuštěni do laboratoře s květinami.

Zajímalo nás, jestli se čmeláci rozletí na všechny květiny rovnoměrně, protože dostali všichni stejnou odměnu, anebo jestli se zaměří na květiny, na jejichž vůni byli vycvičeni v hnízdě,“ uvedla autorka studie, doktorka Sarah Arnoldová z Ústavu přírodních zdrojů Greenwichské univerzity. Z výsledků vyplynulo, že měli čmeláci cvičení kofeinovou směsí mnohem větší zájem o cílové květiny s vůní jahodníku než o ostatní. Podle autorů studie přitom nebyl experiment pro čmeláky toxický, protože neměl žádný dopad na délku jejich života.

Předchozí výzkum usilující o změnu chování čmeláků zahrnoval umístění kofeinu přímo na květy, aby je přilákal, což je ovšem ve větším měřítku nepraktické. Tento experiment by nicméně mohl být dobrým začátkem, jak farmářům usnadnit opylení jejich plodin, uvedla Arnoldová.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…