Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kempování pomáhá nastolit rytmus spánku nočním sovám

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nedaří se vám usnout? Vadí vám světlo? Hluk? Příliš mnoho myšlenek? Podle nové studie může týden kempování venku na vzduchu zlepšit regulaci spánkových cyklů.

„Vnitřní osobní biologické hodiny se při kempování v přírodě synchronizují s přirozeným cyklem světla a tmy,“ uvádí autor studie Kenneth Wright uveřejněné v deníku Current Biology. V průběhu studie výzkumníci z University of Colorado monitorovali po dobu dvou týdnů spánek osmi dobrovolníků.

Účastníci obdrželi hodinky, které měřili jejich vystavení světlu a tmě, nejprve během jejich běžných dnů a poté při kempování v přírodě, kde nebylo žádné umělé osvětlení. Na konci každého týdne se účastníci dostavili do laboratoře, kde jim výzkumníci změřili úroveň melatoninu, hormonu, který reguluje denní rytmus.

Studie zjistila, že týden vystavení se skutečnému úsvitu a soumraku mělo účinek na lidi, kteří sami sebe popisují jako noční sovy. Při podmínkách kempování se rychle vrátily do rytmu ranních ptáčat. Ačkoliv je známo, že elektrické osvětlení způsobuje, že lidé chodí spát později, Wright píše: „Pouhé vystavení se přirozenému světlu a temnu může napomoci synchronizovat rytmus spánku podle přirozeného cyklu světla a tmy v létě.“

Wrigh uvádí, že zjištění mohou být použity i pro obyvatele měst. Podporuje lidi, aby činili malé změny, aby se přizpůsobili rytmu přírody – například, aby zahrnovali procházky na denním světle a zkusili eliminovat umělé osvětlení v noci.

Zdroj: www.cbc.ca

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…