Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kempování pomáhá nastolit rytmus spánku nočním sovám

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nedaří se vám usnout? Vadí vám světlo? Hluk? Příliš mnoho myšlenek? Podle nové studie může týden kempování venku na vzduchu zlepšit regulaci spánkových cyklů.

„Vnitřní osobní biologické hodiny se při kempování v přírodě synchronizují s přirozeným cyklem světla a tmy,“ uvádí autor studie Kenneth Wright uveřejněné v deníku Current Biology. V průběhu studie výzkumníci z University of Colorado monitorovali po dobu dvou týdnů spánek osmi dobrovolníků.

Účastníci obdrželi hodinky, které měřili jejich vystavení světlu a tmě, nejprve během jejich běžných dnů a poté při kempování v přírodě, kde nebylo žádné umělé osvětlení. Na konci každého týdne se účastníci dostavili do laboratoře, kde jim výzkumníci změřili úroveň melatoninu, hormonu, který reguluje denní rytmus.

Studie zjistila, že týden vystavení se skutečnému úsvitu a soumraku mělo účinek na lidi, kteří sami sebe popisují jako noční sovy. Při podmínkách kempování se rychle vrátily do rytmu ranních ptáčat. Ačkoliv je známo, že elektrické osvětlení způsobuje, že lidé chodí spát později, Wright píše: „Pouhé vystavení se přirozenému světlu a temnu může napomoci synchronizovat rytmus spánku podle přirozeného cyklu světla a tmy v létě.“

Wrigh uvádí, že zjištění mohou být použity i pro obyvatele měst. Podporuje lidi, aby činili malé změny, aby se přizpůsobili rytmu přírody – například, aby zahrnovali procházky na denním světle a zkusili eliminovat umělé osvětlení v noci.

Zdroj: www.cbc.ca

Související články

Z domova

Holanďani zvolili Česko za nejlepší destinaci ke kempování

Byznys

Horko zasáhlo i Helsinky. Lidé mohli přespat v klimatizovaném obchodě

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.