Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kempování pomáhá nastolit rytmus spánku nočním sovám

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nedaří se vám usnout? Vadí vám světlo? Hluk? Příliš mnoho myšlenek? Podle nové studie může týden kempování venku na vzduchu zlepšit regulaci spánkových cyklů.

„Vnitřní osobní biologické hodiny se při kempování v přírodě synchronizují s přirozeným cyklem světla a tmy,“ uvádí autor studie Kenneth Wright uveřejněné v deníku Current Biology. V průběhu studie výzkumníci z University of Colorado monitorovali po dobu dvou týdnů spánek osmi dobrovolníků.

Účastníci obdrželi hodinky, které měřili jejich vystavení světlu a tmě, nejprve během jejich běžných dnů a poté při kempování v přírodě, kde nebylo žádné umělé osvětlení. Na konci každého týdne se účastníci dostavili do laboratoře, kde jim výzkumníci změřili úroveň melatoninu, hormonu, který reguluje denní rytmus.

Studie zjistila, že týden vystavení se skutečnému úsvitu a soumraku mělo účinek na lidi, kteří sami sebe popisují jako noční sovy. Při podmínkách kempování se rychle vrátily do rytmu ranních ptáčat. Ačkoliv je známo, že elektrické osvětlení způsobuje, že lidé chodí spát později, Wright píše: „Pouhé vystavení se přirozenému světlu a temnu může napomoci synchronizovat rytmus spánku podle přirozeného cyklu světla a tmy v létě.“

Wrigh uvádí, že zjištění mohou být použity i pro obyvatele měst. Podporuje lidi, aby činili malé změny, aby se přizpůsobili rytmu přírody – například, aby zahrnovali procházky na denním světle a zkusili eliminovat umělé osvětlení v noci.

Zdroj: www.cbc.ca

Související články

Zaručeně zlepší den

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …