Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kde se nejlépe žije rodinám a seniorům? Soutěž o nejpřátelštější obce zná své vítěze

Ilustrační foto: Pexels

Zatímco někde kladou důraz na mezigenerační soužití a podporu seniorů, jinde rozvíjí aktivity zaměřené na rodinný život. Soutěž Obec přátelská rodině a seniorům pořádá Ministerstvo práce a sociálních věcí a vítězné obce obdrží dotace na další rozvoj svých aktivit.

Hlavním cílem ocenění je podporovat v obcích prorodinné a proseniorské aktivity, které přispívají ke zlepšení života těchto dvou skupin. „Jde o velmi různorodé projekty, které podporují mezigenerační život v obcích, konkrétně to jsou například seniorská kontaktní místa, divadelní představení, vzdělávací projekty nebo třeba senior taxi,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, jejíž ministerstvo vítězným obcím rozdělí více než sedmnáct milionů korun.

Ilustrační foto: Pixabay

Soutěžilo se v celkem pěti kategoriích dle počtu obyvatel. Mezi obcemi přátelskými rodinám zvítězil Josefov, Křemže, Moravská Třebová, Svitavy a Vsetín. „Připravujeme kulturní akce pro širokou veřejnost, kdy se v následujícím období chystáme na bezmála čtyřicet akcí pro rodiny s dětmi. Do tohoto spadají dětské cykly pohádek v divadle Trám, letní pohádky v parku Jana Palacha, pravidelné promítání v autokině i letním kině nebo například vánoční dílny včetně rozsvícení stromečku na náměstí Míru,“ přiblížil aktivity Svitav na webu svitavy.cz tiskový mluvčí města Jiří Johanides.

Mezi soutěžícími ucházejícími se o titul obce přátelské seniorům se pak na první příčku dostal Josefov, Zbraslav, Trhové Sviny, Rožnov pod Radhoštěm a Přerov. „Rozdělili jsme seniory na tři skupiny a pro každou z nich jsme zvolili jiné typy aktivit. První skupina je aktivně-aktivní, jsou to převážně lidé, kteří jsou čerstvě v důchodu, mohou předávat své zkušenosti a hledají spíše společenské a aktivní vyžití. Druhou skupinou jsou aktivně-pasivní senioři, kteří potřebují prodloužit dobu, po kterou budou soběstační. Třetí skupinou jsou pasivně-pasivní, což jsou senioři s obtížnou pohyblivosti nebo jsou závislí na pomocí druhé osoby,“ uvedl místostarosta Rožnova pod Radhoštěm Jan Kučera pro portál zlin.cz.

Zdroj: svitavy.cz, zlin.cz, MPSV

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští vědci zkoumají Alzheimerovu chorobu pomocí „minimozečků“

Francouzská vesnice bude mít hřbitov se solární energií

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…