Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kde se nejlépe žije rodinám a seniorům? Soutěž o nejpřátelštější obce zná své vítěze

Ilustrační foto: Pexels

Zatímco někde kladou důraz na mezigenerační soužití a podporu seniorů, jinde rozvíjí aktivity zaměřené na rodinný život. Soutěž Obec přátelská rodině a seniorům pořádá Ministerstvo práce a sociálních věcí a vítězné obce obdrží dotace na další rozvoj svých aktivit.

Hlavním cílem ocenění je podporovat v obcích prorodinné a proseniorské aktivity, které přispívají ke zlepšení života těchto dvou skupin. „Jde o velmi různorodé projekty, které podporují mezigenerační život v obcích, konkrétně to jsou například seniorská kontaktní místa, divadelní představení, vzdělávací projekty nebo třeba senior taxi,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, jejíž ministerstvo vítězným obcím rozdělí více než sedmnáct milionů korun.

Ilustrační foto: Pixabay

Soutěžilo se v celkem pěti kategoriích dle počtu obyvatel. Mezi obcemi přátelskými rodinám zvítězil Josefov, Křemže, Moravská Třebová, Svitavy a Vsetín. „Připravujeme kulturní akce pro širokou veřejnost, kdy se v následujícím období chystáme na bezmála čtyřicet akcí pro rodiny s dětmi. Do tohoto spadají dětské cykly pohádek v divadle Trám, letní pohádky v parku Jana Palacha, pravidelné promítání v autokině i letním kině nebo například vánoční dílny včetně rozsvícení stromečku na náměstí Míru,“ přiblížil aktivity Svitav na webu svitavy.cz tiskový mluvčí města Jiří Johanides.

Mezi soutěžícími ucházejícími se o titul obce přátelské seniorům se pak na první příčku dostal Josefov, Zbraslav, Trhové Sviny, Rožnov pod Radhoštěm a Přerov. „Rozdělili jsme seniory na tři skupiny a pro každou z nich jsme zvolili jiné typy aktivit. První skupina je aktivně-aktivní, jsou to převážně lidé, kteří jsou čerstvě v důchodu, mohou předávat své zkušenosti a hledají spíše společenské a aktivní vyžití. Druhou skupinou jsou aktivně-pasivní senioři, kteří potřebují prodloužit dobu, po kterou budou soběstační. Třetí skupinou jsou pasivně-pasivní, což jsou senioři s obtížnou pohyblivosti nebo jsou závislí na pomocí druhé osoby,“ uvedl místostarosta Rožnova pod Radhoštěm Jan Kučera pro portál zlin.cz.

Zdroj: svitavy.cz, zlin.cz, MPSV

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Švýcarsko má nový světový rekord – nejdelší osobní vlak

Menstruační chudoba se netýká jen zemí třetího světa, vysvětlují zástupkyně organizace SOLA Pomáhá

Jak na zoubky jako perličky? Speciální ošetření sníží riziko kazů o 80 %

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…