Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Karlova univerzita patří mezi 500 nejlepších světových univerzit

Karlova univerzita se dle žebříčku umístila na 201. - 300. místě. Zdroj: Univerzita Karlova

Univerzita v Šanghaji pořádá každoročně žebříček pětistovky nejlepších univerzit na světě a pro letošní rok mezi ně zařadila i Karlovu univerzitu v Praze. Projekt s názvem Academic Ranking of World Universities (ARWU) se koná již od roku 2003 a akademici univerzity hodnotí podle mnoha kritérií. Obecně je hodnocení Šanghajské univerzity považované za jedno z nejdůvěryhodnějších.

Pětistovce nejlepších vysokých škol na světě vévodí již třináctým rokem Harvard University ve Spojených státech amerických, kterou následuje desítka amerických a britských škol. Letošní rok se na druhém místě umístila Stanford University, na třetím Massachusetts Institute of Technology (MIT), čtvrté obsadila Berkeley a páté britská University of Cambridge.

Co se týče evropských měst, desítku vybojovala univerzita v Oxfordu, dvacítku univerzita ve švýcarském Curychu a pětatřicáté místo obsadila univerzita v dánské Kodani. Z České republiky zabodovala pouze Karlova univerzita, jež se dle žebříčku umístila na 201. – 300. místě. Své umístění si Karlova univerzita drží již desátým rokem, přičemž poslední leta její pozice lehce klesá na spodní hranici. Akademici u univerzity oceňují především výuku na vysoké úrovni v oborech spojených s matematikou a fyzikou.

Související články

Společnost

České univerzity zabodovaly v prestižním oborovém žebříčku

Inspirace

Zájem o kurzy na univerzitách třetího věku v Česku roste

Inspirace

Univerzita Karlova je potřetí v řadě mezi 400 nejlepšími univerzitami světa

Společnost

Odborník na čokoládu z Cambridge

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.