Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kamerunští studenti prosazují ve své zemi používání ekologických paliv

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Kamerunu většina obyvatel používá k topení dřevěné uhlí, které je drahé a neekologické. Situaci se rozhodli změnit tamní studenti, kteří založili firmu Kemit Ecology, jež se zaměřuje na ekologickou výrobu a sběr odpadu.

Sbírají především kukuřičné klasy a slupky, odřezky cukrové třtiny či zbytky manioku a rákosí. Od října tak vyrábí z místního biologického odpadu levné a ekologické palivo, které nevytváří dým a produkuje menší množství škodlivých plynů.

Autoři nápadu odpad sesbírají, vysuší a ten pak v peci zuhelnatí. Vzniklý popel smíchají s vodou a dalšími materiály obsahující kaolín a uhlí je na světě. „Přispívá to k vyčištění prostředí a dá se z toho vyrobit nové topivo. Toto biologické uhlí produkuje minimum plynů, které způsobují skleníkový efekt, a skoro žádný kouř. Celkově zamořuje prostředí dvakrát méně,“ řekl pro AFP zakladatel společnosti Muller Tenkeu Nandou, jehož specializací na kamerunské univerzitě v Douale je obnovitelná energie.

Po novém typu uhlí je v Kamerunu i po pár měsících velká poptávka a zakladatelé firmy plánují její rozšíření. Místní obyvatele láká na uhlí hlavně cena. „Výroba kilogramu dřevěného uhlí přijde na 600 kamerunských franků (pětadvacet korun), kilogram našeho uhlí jenom na 500 franků,“ vysvětlil Tenkeu. Podle autora nápadu je také důležité, že uhlí z odpadu má mnohem větší výhřevnost než to klasické. „Kilogram dřevěného uhlí vystačí na přípravu dvou jídel, z kilogramu našeho bio uhlí se uvaří tři až pět jídel,“ uzavřel Tenkeu.

Zdroj: AFP

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…