Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kamerunští studenti prosazují ve své zemi používání ekologických paliv

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Kamerunu většina obyvatel používá k topení dřevěné uhlí, které je drahé a neekologické. Situaci se rozhodli změnit tamní studenti, kteří založili firmu Kemit Ecology, jež se zaměřuje na ekologickou výrobu a sběr odpadu.

Sbírají především kukuřičné klasy a slupky, odřezky cukrové třtiny či zbytky manioku a rákosí. Od října tak vyrábí z místního biologického odpadu levné a ekologické palivo, které nevytváří dým a produkuje menší množství škodlivých plynů.

Autoři nápadu odpad sesbírají, vysuší a ten pak v peci zuhelnatí. Vzniklý popel smíchají s vodou a dalšími materiály obsahující kaolín a uhlí je na světě. „Přispívá to k vyčištění prostředí a dá se z toho vyrobit nové topivo. Toto biologické uhlí produkuje minimum plynů, které způsobují skleníkový efekt, a skoro žádný kouř. Celkově zamořuje prostředí dvakrát méně,“ řekl pro AFP zakladatel společnosti Muller Tenkeu Nandou, jehož specializací na kamerunské univerzitě v Douale je obnovitelná energie.

Po novém typu uhlí je v Kamerunu i po pár měsících velká poptávka a zakladatelé firmy plánují její rozšíření. Místní obyvatele láká na uhlí hlavně cena. „Výroba kilogramu dřevěného uhlí přijde na 600 kamerunských franků (pětadvacet korun), kilogram našeho uhlí jenom na 500 franků,“ vysvětlil Tenkeu. Podle autora nápadu je také důležité, že uhlí z odpadu má mnohem větší výhřevnost než to klasické. „Kilogram dřevěného uhlí vystačí na přípravu dvou jídel, z kilogramu našeho bio uhlí se uvaří tři až pět jídel,“ uzavřel Tenkeu.

Zdroj: AFP

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.