Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam vyrazit na houby? Nejvíc teď rostou v listnatých lesích, radí mykoložka

Ilustrační foto: Pixabay

Střídání vydatných dešťů a teplých slunečných dnů v červnu a červenci nyní přináší bohatou houbařskou nadílku. Ve vlhkém prostředí hojně raší houbový podrost, a tak nastal ideální čas vyrazit na sběr těchto lesních pochutin. Kam zamířit, prozradila pro iRozhlas mykoložka Anna Švecová.

Houbová sezóna obvykle trvá zhruba od června do října a letos zatím vše nasvědčuje tomu, že by mohla být vydařená. Zatímco v jehličnatých lesích rostou houby spíše na přelomu léta a podzimu, v listnatých nastává čas sklizně právě teď. „Najdete například holubinky, muchomůrku růžovku, muchomůrku šedivku, hřib dubový, hříbky, kozáka habrového,“ uvedla Anna Švecová z ústřední poradny České mykologické stanice.

Podle mykoložky jsou nyní na houby bohaté například lesy v Českém krasu, Křivoklátsku nebo ve Voděradských bučinách. Aby však lidé mohli na místech houby najít také napřesrok, radí Švecová okrajovat nalezené úlovky v přírodě. „Houby, které se vyhodí v lese, mají větší šanci se udržet. Proto je lepší je krájet rovnou na místě,“ vysvětlila.

Zdroj: irozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…