Kam v Brně na výlet? Na severu vznikla nová naučná stezka

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Facebook Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU

Místní i turisté mohou nově vyrazit do brněnské přírody po obnovené naučné stezce v okolí Soběšic. Měří více než sedm kilometrů a na trase nabízí různá zastavení s informacemi o přírodě. Jméno nese po lesníkovi z první poloviny 20. století Karlu Morávkovi.

Trasa začíná poblíž zastávky autobusu Malinová v Brně-Soběšicích a navazuje na historickou Naučnou stezku lesnickou, kterou zakládali profesor Mrkva a krajinářský architekt Ivar Otruba. „Z této původní stezky zbyly pouze zděné prvky na začátku pěšiny, které byly obnoveny a doplněny dřevěnými prvky s výroky slavných osobností,“ uvedla jedna z autorek trasy Jitka Fialová z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Naučná stezka končí u památníku Karla Morávka.

Lesníci Mendelovy univerzity chtějí díky naučné stezce ukázat, jak lesy fungují, a upozornit na to, jak je obtížné v době klimatické změny o lesy pečovat. Na cestě se nachází sedm zastavení, kde si lidé mohou na jednotlivých sloupcích pomocí QR kódů přečíst zajímavosti. Dozví se třeba to, jak rychle les roste, nebo proč je cílem pěstovat takzvaný pestrý les. Na třech místech výletníci najdou také lavičky a stoly, které jsou vyrobeny z udržitelně pěstovaného tamního lesa. V okolí pěšiny se stále lesnicky hospodaří, návštěvníci tak mohou pozorovat proměny prostředí na vlastní oči.

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová