Kam v Brně na výlet? Na severu vznikla nová naučná stezka

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Facebook Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU

Místní i turisté mohou nově vyrazit do brněnské přírody po obnovené naučné stezce v okolí Soběšic. Měří více než sedm kilometrů a na trase nabízí různá zastavení s informacemi o přírodě. Jméno nese po lesníkovi z první poloviny 20. století Karlu Morávkovi.

Trasa začíná poblíž zastávky autobusu Malinová v Brně-Soběšicích a navazuje na historickou Naučnou stezku lesnickou, kterou zakládali profesor Mrkva a krajinářský architekt Ivar Otruba. „Z této původní stezky zbyly pouze zděné prvky na začátku pěšiny, které byly obnoveny a doplněny dřevěnými prvky s výroky slavných osobností,“ uvedla jedna z autorek trasy Jitka Fialová z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Naučná stezka končí u památníku Karla Morávka.

Lesníci Mendelovy univerzity chtějí díky naučné stezce ukázat, jak lesy fungují, a upozornit na to, jak je obtížné v době klimatické změny o lesy pečovat. Na cestě se nachází sedm zastavení, kde si lidé mohou na jednotlivých sloupcích pomocí QR kódů přečíst zajímavosti. Dozví se třeba to, jak rychle les roste, nebo proč je cílem pěstovat takzvaný pestrý les. Na třech místech výletníci najdou také lavičky a stoly, které jsou vyrobeny z udržitelně pěstovaného tamního lesa. V okolí pěšiny se stále lesnicky hospodaří, návštěvníci tak mohou pozorovat proměny prostředí na vlastní oči.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.