Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam s tím? Odskočte si na výletě bez následků pro lidi i přírodu

Ilustrační foto: Depositphotos

Když musíš, tak musíš. Situaci, kdy „příroda zavolá“, ale toaleta je v nedohlednu, zažil snad každý z nás. Jak se v takové chvíli zachovat, poradí kampaň z Českého Ráje, kde se s nevoňavým problémem rozhodli zatočit.

Pravidlo „co si do přírody přineseš, si máš i odnést“ zná každý správný a ohleduplný turista. A pravdou je, že by ani výkaly neměly být výjimkou. „Cílem kampaně není zakazovat nebo poučovat, ale vzbudit o téma zájem a nabídnout udržitelné způsoby chování. Snažili jsme se pracovat s vtipem a nadsázkou,“ uvádí spoluautor kampaně Pavel Pichler z Travelbakers.

Záměrem iniciativy je nejen zvýšit ohleduplnost vůči přírodě, ale i zohlednit estetické hledisko. „V poslední době se s nárůstem návštěvnosti oblíbených lokalit situace zhoršuje a vlastně to celé krom negativního vlivu na přírodu kazí návštěvnický dojem z destinace. Nedobře se tu pak cítí místní obyvatelé i návštěvníci, čemuž chceme touto kampaní předcházet,“ vysvětluje ředitelka Sdružení Český Ráj Jitka Kořínková.

Ve světě jsou k vidění různá důmyslná řešení. Ilustrační foto: Depositphotos

A jak si tedy v ošemetné situaci počínat? Primárně by měly posloužit záchytné toalety, které přehledně zobrazuje on-line mapa. Ne vždy je ale toaleta v docházkové vzdálenosti. V takovém případě přichází na řadu jednoduchá rada – minimalizovat stopy. „Co jde, vezmu si do pytlíku s sebou. Exkrementy je potřeba dobře zahrabat a vždy dát přednost ekologickému toaletnímu papíru nebo papírovým kapesníčkům před vlhčenými ubrousky, které se rozkládají dlouhé roky,“ upřesňuje Bára Dvořáková z Travelbakers. Kampaň by do budoucna měly doplnit i netradiční suvenýry, jako je lopatka na zahrabávání výkalů nebo rozložitelný toaletní papír.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Vařím pro dobrou věc: festival na podporu autismu nabídne gastro speciality i pohodovou zábavu

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…