Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam s tím? Odskočte si na výletě bez následků pro lidi i přírodu

Ilustrační foto: Depositphotos

Když musíš, tak musíš. Situaci, kdy „příroda zavolá“, ale toaleta je v nedohlednu, zažil snad každý z nás. Jak se v takové chvíli zachovat, poradí kampaň z Českého Ráje, kde se s nevoňavým problémem rozhodli zatočit.

Pravidlo „co si do přírody přineseš, si máš i odnést“ zná každý správný a ohleduplný turista. A pravdou je, že by ani výkaly neměly být výjimkou. „Cílem kampaně není zakazovat nebo poučovat, ale vzbudit o téma zájem a nabídnout udržitelné způsoby chování. Snažili jsme se pracovat s vtipem a nadsázkou,“ uvádí spoluautor kampaně Pavel Pichler z Travelbakers.

Záměrem iniciativy je nejen zvýšit ohleduplnost vůči přírodě, ale i zohlednit estetické hledisko. „V poslední době se s nárůstem návštěvnosti oblíbených lokalit situace zhoršuje a vlastně to celé krom negativního vlivu na přírodu kazí návštěvnický dojem z destinace. Nedobře se tu pak cítí místní obyvatelé i návštěvníci, čemuž chceme touto kampaní předcházet,“ vysvětluje ředitelka Sdružení Český Ráj Jitka Kořínková.

Ve světě jsou k vidění různá důmyslná řešení. Ilustrační foto: Depositphotos

A jak si tedy v ošemetné situaci počínat? Primárně by měly posloužit záchytné toalety, které přehledně zobrazuje on-line mapa. Ne vždy je ale toaleta v docházkové vzdálenosti. V takovém případě přichází na řadu jednoduchá rada – minimalizovat stopy. „Co jde, vezmu si do pytlíku s sebou. Exkrementy je potřeba dobře zahrabat a vždy dát přednost ekologickému toaletnímu papíru nebo papírovým kapesníčkům před vlhčenými ubrousky, které se rozkládají dlouhé roky,“ upřesňuje Bára Dvořáková z Travelbakers. Kampaň by do budoucna měly doplnit i netradiční suvenýry, jako je lopatka na zahrabávání výkalů nebo rozložitelný toaletní papír.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová antibiotika na obzoru? Vědci nalezli nový zdroj léčiv

Starověké lidské fosilie nalezené v „Kolébce lidstva“ jsou o milion let starší, než se očekávalo

Vyzkoušejte chlorellu – zelenou superpotravinu, která přijde vhod nejen vegetariánům

Turecko se nyní jmenuje Türkiye: Jaké další země prošly změnou názvu?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…