Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam na výlet v nouzovém stavu? Vydejte se obdivovat divoké koně i lesní zvěř

Exmoorský Pony. Zdroj fotografie: Pixabay.com

V této náročné době je především důležité podporovat svoji imunitu a psychické zdraví. Nevíte, jak na to? Není nic jednoduššího, než vyrazit do přírody. Pokud vás nebaví se jen bezcílně toulat lesem, vyrazit můžete třeba za divokými koňmi, kteří v Česku žijí hned v několika oblastech.

MILOVICKÁ REZERVACE

Přírodní rezervace Milovice leží ve Středočeském kraji mezi obcemi Milovice a Benátky nad Jizerou. Zdejší otevřené stepi obývané vzácnými živočichy i rostlinami spásají stáda divokých exmoorských koní, zubrů evropských a praturů taurus. Pratuři přitom vyhynuli v roce 1627, přítomní jedinci jsou výsledkem takzvaného zpětného šlechtění druhu.

Velcí kopytníci si zdatně poradili s agresivní vegetací a do oblasti se díky nim začaly vracet ohrožené rostliny. Jednou z nich je hořec křížatý – jediný zdroj živin pro vzácného modráska hořcového Rebelova, který se v oblasti usídlil. K vidění jsou zde kromě savců například vlhy pestré, které zbarvením připomínají papoušky. V rezervaci se díky výskytu kopytníků daří i řadě ohrožených druhů brouků.

HAVRANICKÉ VŘESOVIŠTĚ A MAŠOVICKÁ STŘELNICE

Exmoorští koně jsou ideálními pomocníky při ekologické údržbě chráněných oblastí. Celoročním spásáním hrubých porostů bez nutnosti příkrmu se starají o místní biodiverzitu a zabraňují zarůstání rezervací neprostupnými křovinami. Udržovat vhodné životní podmínky vzácným druhům pomáhá jedenáct koní také v národním parku Podyjí.

Kromě divokých koní můžete na Havranickém vřesovišti a na Mašovické střelnici potkat také ještěrku zelenou, dudka chocholatého, vydru říční či krásného ledňáčka říčního.

Vlha pestrá. Zdroj fotografie: PickPik

PŘÍRODNÍ LOKALITA NA PLACHTĚ

Na jihovýchodním okraji města Hradec Králové najdete přírodní lokalitu Na Plachtě. I zde pomáhají divocí koně přirozeným způsobem udržovat místní ekosystém. Živí se totiž rostlinami, které ostatní býložravci odmítají spásat. Nevadí jim suchá luční stařina, kopřivy, a dokonce ani ostružiní.

Oblast tvoří převážně vřesoviště, lesní a travnaté porosty, písčiny a tůně. Navštívit můžete i dva rybníky, kde je k vidění třeba vážka jednoskvrnná a další vzácné druhy hmyzu a obojživelníků.

OBORA HOLEDNÁ

Mezi brněnskými částmi Kohoutovice, Bystrc, Jundrov a Komín se rozprostírá Obora Holedná. Naučná stezka a tři turistické trasy různé náročnosti vás provedou příjemnou procházkou v hlubinách lesa, kde se mezi návštěvníky volně pohybují daňci, jeleni, mufloni či laně. V oplocené obůrce u jednoho ze vstupů do obory jsou také divoká prasata, která mohou lidé krmit mrkví či suchým chlebem.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…