Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam na výlet v nouzovém stavu? Vydejte se obdivovat divoké koně i lesní zvěř

Exmoorský Pony. Zdroj fotografie: Pixabay.com

V této náročné době je především důležité podporovat svoji imunitu a psychické zdraví. Nevíte, jak na to? Není nic jednoduššího, než vyrazit do přírody. Pokud vás nebaví se jen bezcílně toulat lesem, vyrazit můžete třeba za divokými koňmi, kteří v Česku žijí hned v několika oblastech.

MILOVICKÁ REZERVACE

Přírodní rezervace Milovice leží ve Středočeském kraji mezi obcemi Milovice a Benátky nad Jizerou. Zdejší otevřené stepi obývané vzácnými živočichy i rostlinami spásají stáda divokých exmoorských koní, zubrů evropských a praturů taurus. Pratuři přitom vyhynuli v roce 1627, přítomní jedinci jsou výsledkem takzvaného zpětného šlechtění druhu.

Velcí kopytníci si zdatně poradili s agresivní vegetací a do oblasti se díky nim začaly vracet ohrožené rostliny. Jednou z nich je hořec křížatý – jediný zdroj živin pro vzácného modráska hořcového Rebelova, který se v oblasti usídlil. K vidění jsou zde kromě savců například vlhy pestré, které zbarvením připomínají papoušky. V rezervaci se díky výskytu kopytníků daří i řadě ohrožených druhů brouků.

HAVRANICKÉ VŘESOVIŠTĚ A MAŠOVICKÁ STŘELNICE

Exmoorští koně jsou ideálními pomocníky při ekologické údržbě chráněných oblastí. Celoročním spásáním hrubých porostů bez nutnosti příkrmu se starají o místní biodiverzitu a zabraňují zarůstání rezervací neprostupnými křovinami. Udržovat vhodné životní podmínky vzácným druhům pomáhá jedenáct koní také v národním parku Podyjí.

Kromě divokých koní můžete na Havranickém vřesovišti a na Mašovické střelnici potkat také ještěrku zelenou, dudka chocholatého, vydru říční či krásného ledňáčka říčního.

Vlha pestrá. Zdroj fotografie: PickPik

PŘÍRODNÍ LOKALITA NA PLACHTĚ

Na jihovýchodním okraji města Hradec Králové najdete přírodní lokalitu Na Plachtě. I zde pomáhají divocí koně přirozeným způsobem udržovat místní ekosystém. Živí se totiž rostlinami, které ostatní býložravci odmítají spásat. Nevadí jim suchá luční stařina, kopřivy, a dokonce ani ostružiní.

Oblast tvoří převážně vřesoviště, lesní a travnaté porosty, písčiny a tůně. Navštívit můžete i dva rybníky, kde je k vidění třeba vážka jednoskvrnná a další vzácné druhy hmyzu a obojživelníků.

OBORA HOLEDNÁ

Mezi brněnskými částmi Kohoutovice, Bystrc, Jundrov a Komín se rozprostírá Obora Holedná. Naučná stezka a tři turistické trasy různé náročnosti vás provedou příjemnou procházkou v hlubinách lesa, kde se mezi návštěvníky volně pohybují daňci, jeleni, mufloni či laně. V oplocené obůrce u jednoho ze vstupů do obory jsou také divoká prasata, která mohou lidé krmit mrkví či suchým chlebem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…