Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam na výlet v nouzovém stavu? Vydejte se obdivovat divoké koně i lesní zvěř

Exmoorský Pony. Zdroj fotografie: Pixabay.com

V této náročné době je především důležité podporovat svoji imunitu a psychické zdraví. Nevíte, jak na to? Není nic jednoduššího, než vyrazit do přírody. Pokud vás nebaví se jen bezcílně toulat lesem, vyrazit můžete třeba za divokými koňmi, kteří v Česku žijí hned v několika oblastech.

MILOVICKÁ REZERVACE

Přírodní rezervace Milovice leží ve Středočeském kraji mezi obcemi Milovice a Benátky nad Jizerou. Zdejší otevřené stepi obývané vzácnými živočichy i rostlinami spásají stáda divokých exmoorských koní, zubrů evropských a praturů taurus. Pratuři přitom vyhynuli v roce 1627, přítomní jedinci jsou výsledkem takzvaného zpětného šlechtění druhu.

Velcí kopytníci si zdatně poradili s agresivní vegetací a do oblasti se díky nim začaly vracet ohrožené rostliny. Jednou z nich je hořec křížatý – jediný zdroj živin pro vzácného modráska hořcového Rebelova, který se v oblasti usídlil. K vidění jsou zde kromě savců například vlhy pestré, které zbarvením připomínají papoušky. V rezervaci se díky výskytu kopytníků daří i řadě ohrožených druhů brouků.

HAVRANICKÉ VŘESOVIŠTĚ A MAŠOVICKÁ STŘELNICE

Exmoorští koně jsou ideálními pomocníky při ekologické údržbě chráněných oblastí. Celoročním spásáním hrubých porostů bez nutnosti příkrmu se starají o místní biodiverzitu a zabraňují zarůstání rezervací neprostupnými křovinami. Udržovat vhodné životní podmínky vzácným druhům pomáhá jedenáct koní také v národním parku Podyjí.

Kromě divokých koní můžete na Havranickém vřesovišti a na Mašovické střelnici potkat také ještěrku zelenou, dudka chocholatého, vydru říční či krásného ledňáčka říčního.

Vlha pestrá. Zdroj fotografie: PickPik

PŘÍRODNÍ LOKALITA NA PLACHTĚ

Na jihovýchodním okraji města Hradec Králové najdete přírodní lokalitu Na Plachtě. I zde pomáhají divocí koně přirozeným způsobem udržovat místní ekosystém. Živí se totiž rostlinami, které ostatní býložravci odmítají spásat. Nevadí jim suchá luční stařina, kopřivy, a dokonce ani ostružiní.

Oblast tvoří převážně vřesoviště, lesní a travnaté porosty, písčiny a tůně. Navštívit můžete i dva rybníky, kde je k vidění třeba vážka jednoskvrnná a další vzácné druhy hmyzu a obojživelníků.

OBORA HOLEDNÁ

Mezi brněnskými částmi Kohoutovice, Bystrc, Jundrov a Komín se rozprostírá Obora Holedná. Naučná stezka a tři turistické trasy různé náročnosti vás provedou příjemnou procházkou v hlubinách lesa, kde se mezi návštěvníky volně pohybují daňci, jeleni, mufloni či laně. V oplocené obůrce u jednoho ze vstupů do obory jsou také divoká prasata, která mohou lidé krmit mrkví či suchým chlebem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory