K vyčištění přírodního koupaliště v České Lípě mají přispět nanotechnologie

Zástupci radnice v České Lípě představili zajímavý plán, který má zajistit zdravotní nezávadnost zdejšího koupaliště Dubice. V nádrži se totiž přemnožily sinice a jejich koncentrace dosahuje stonásobku povolených norem. Koupání v nádrži je prakticky nemožné. Situaci by ovšem mohly změnit tři zásadní kroky. Použití nanočástic železa, filtrace a tepelného čerpadla. Poslední jmenovaný krok by navíc mohl kopací sezónu prodloužit až o čtyři měsíce.

Nanotechnologie se stávají hitem posledních let. Zjednodušeně řečeno se jedná o využití vlastností drobných částic, které jsou tisíckrát menší, než je průměr lidského vlasu. Radnice v České Lípě se chystá koupaliště vyčistit za pomocí nanočástic železa. V souvislosti s čištěním vody se nanotechnologie již běžně používají, v případě koupaliště se tento postup prozatím nezkoušel. „Nikdo se o to dřív nepokusil, ale řešení už vyvinuli vědci kolem Technické univerzity Liberec, s nimiž spolupracujeme. Jedná se o aplikaci nanočástic, které dokáží sinici obalit a znemožnit jí fotosyntézu,“ uvedl místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.

Řešení v podobě prášku pomáhal vyvinout Ústav pro nanomateriály při Technické univerzitě. Nanočástice železa se ve vodě naváží na buněčnou stěnu sinic. Uvnitř sinice dojde ke krátkodobému oxidačnímu stresu, který sinici zahubí. Mimo to na sebe nanočástice naváží také fosfor, který pomáhá sinicím v růstu. Kromě sinic prášek žádné další tvory neohrožuje. Není tedy nebezpečný ani pro člověka. Poté, co splní svou funkci, částice zrezaví. „Laicky řečeno se sinice přežere železa. Nanoželezo změní podmínky uvnitř buněk sinice, ta zahyne a klesne ke dnu,“ přiblížil proces Miroslav Černík, ředitel pro výzkum v Ústavu pro nanomateriály.

Použitím nanočástic by však celá akce nekončila. K likvidaci sinic by ještě přispělo filtrování vody a tepelné čerpadlo. To by v jedné části koupaliště ohřívalo vodu až na 32 stupňů Celsia. Mísení teplé a studené vody sinicím nesvědčí. „Ohřevem vody, filtrací a nanočásticemi bychom se jich úplně zbavili. Koupací sezona by se prodloužila ze současných dvou měsíců třeba na měsíců šest,“ popisuje místostarosta ambiciózní plán, který by zdejší radnici přišel na zhruba sedm milionů korun. Areál v Dubici disponuje novou pláží, sociálními zařízeními i prolézačkami pro děti. Chybí mu jen jediné. Voda bez sinic, která by přivedla spoustu návštěvníků. Pokud se podaří řešení radnice uskutečnit, mohlo by v příštím roce koupaliště Dubice praskat ve švech.

Zdroj i foto: http://liberec.idnes.cz/v-ceske-lipe-chteji-vycistit-zamoreny-rybnik-fnl-/liberec-zpravy.aspx?c=A140910_134615_liberec-zpravy_ous

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Konec pesticidů v přírodě. Češi vynalezli jedinečnou technologii pro čištění vody

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.