Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

K vyčištění přírodního koupaliště v České Lípě mají přispět nanotechnologie

Zástupci radnice v České Lípě představili zajímavý plán, který má zajistit zdravotní nezávadnost zdejšího koupaliště Dubice. V nádrži se totiž přemnožily sinice a jejich koncentrace dosahuje stonásobku povolených norem. Koupání v nádrži je prakticky nemožné. Situaci by ovšem mohly změnit tři zásadní kroky. Použití nanočástic železa, filtrace a tepelného čerpadla. Poslední jmenovaný krok by navíc mohl kopací sezónu prodloužit až o čtyři měsíce.

Nanotechnologie se stávají hitem posledních let. Zjednodušeně řečeno se jedná o využití vlastností drobných částic, které jsou tisíckrát menší, než je průměr lidského vlasu. Radnice v České Lípě se chystá koupaliště vyčistit za pomocí nanočástic železa. V souvislosti s čištěním vody se nanotechnologie již běžně používají, v případě koupaliště se tento postup prozatím nezkoušel. „Nikdo se o to dřív nepokusil, ale řešení už vyvinuli vědci kolem Technické univerzity Liberec, s nimiž spolupracujeme. Jedná se o aplikaci nanočástic, které dokáží sinici obalit a znemožnit jí fotosyntézu,“ uvedl místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.

Řešení v podobě prášku pomáhal vyvinout Ústav pro nanomateriály při Technické univerzitě. Nanočástice železa se ve vodě naváží na buněčnou stěnu sinic. Uvnitř sinice dojde ke krátkodobému oxidačnímu stresu, který sinici zahubí. Mimo to na sebe nanočástice naváží také fosfor, který pomáhá sinicím v růstu. Kromě sinic prášek žádné další tvory neohrožuje. Není tedy nebezpečný ani pro člověka. Poté, co splní svou funkci, částice zrezaví. „Laicky řečeno se sinice přežere železa. Nanoželezo změní podmínky uvnitř buněk sinice, ta zahyne a klesne ke dnu,“ přiblížil proces Miroslav Černík, ředitel pro výzkum v Ústavu pro nanomateriály.

Použitím nanočástic by však celá akce nekončila. K likvidaci sinic by ještě přispělo filtrování vody a tepelné čerpadlo. To by v jedné části koupaliště ohřívalo vodu až na 32 stupňů Celsia. Mísení teplé a studené vody sinicím nesvědčí. „Ohřevem vody, filtrací a nanočásticemi bychom se jich úplně zbavili. Koupací sezona by se prodloužila ze současných dvou měsíců třeba na měsíců šest,“ popisuje místostarosta ambiciózní plán, který by zdejší radnici přišel na zhruba sedm milionů korun. Areál v Dubici disponuje novou pláží, sociálními zařízeními i prolézačkami pro děti. Chybí mu jen jediné. Voda bez sinic, která by přivedla spoustu návštěvníků. Pokud se podaří řešení radnice uskutečnit, mohlo by v příštím roce koupaliště Dubice praskat ve švech.

Zdroj i foto: http://liberec.idnes.cz/v-ceske-lipe-chteji-vycistit-zamoreny-rybnik-fnl-/liberec-zpravy.aspx?c=A140910_134615_liberec-zpravy_ous

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Vědci objevili nové výhody roušek. Zmírňují průběh nemoci a můžou nahradit očkování

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.