Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

K šetrnému nakládání s vodou se přihlásilo 7 velkých firem

Snižovat spotřebu pitné vody, méně ji znečišťovat a o šetrném nakládání s vodou vzdělávat své zaměstnance. To jsou hlavní body konference Voda 2014, které se zúčastnilo 7 velkých firem – Heineken Česká republika, Ambruz & Dark Deloitte Legal, Mosaic House, Plzeňský Prazdroj, Skanska, Škoda Auto a Skupina ČEZ. Na konferenci firmy podepsaly Prohlášení Firmy a Voda 2014+, jehož cílem je šetrné nakládání s vodou ve firmách České republiky.

Po roce se na konferenci sejdou znovu. Popíší, jakým způsobem k řešení problematiky přistoupily. Jaké cesty vedou k nižší spotřebě vody a omezení znečišťování. Důležitými tématy budou také nově použité technologie a vzdělávání zaměstnanců v oblasti šetrného zacházení s vodou.

Pokud se firmám podaří snížit spotřebu vody, pozitivní výsledek pocítí všichni. Firmy ušetří náklady spojené platbami za vodu a mohou své úspěchy použít k propagaci vlastní značky. Neméně důležitým je pozitivní dopad na životní prostředí a člověka samotného. Ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka Mark Rieder např. poukázal na reálné riziko vysychání řek v nedaleké budoucnosti. Uvedl také, že jsme zažili nejsušší zimu za posledních 44 let. Z těchto slov lze dovodit, že každý úspěch v naplňování Prohlášení Firmy a Voda 2014+ může hrozbu vysychání řek oddálit, v ideálním případě zcela zažehnat.

Díky konferenci Voda 2014 spolu firmy v otázce úspory vody spolupracují. Současně se ale samozřejmě chtějí pochlubit těmi nejlepšími výsledky. Pivovary Heineken a Prazdroj pracují na způsobu, jak uvařit hektolitr piva při co nejnižší spotřebě vody. Firma Skanska zase plánuje při své činnosti využívat mj. dešťovou vodu.

Většina zúčastněných má ve svých střednědobých strategiích snižování spotřeby pitné vody o 25 procent. K přijetí Prohlášení Firmy a Voda 2014+ vyzvala Klára Matasová z platformy Byznys pro společnosti i další firmy působící v České republice. Uvedla, že ani v naší republice není budoucnost udržitelných vodních zdrojů samozřejmostí. O tom, zda budou její slova vyslyšena, se budeme moci přesvědčit v příštím roce při pořádání dalšího ročníku konference.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/c1-61893180-sedm-velkych-firem-se-zavazalo-ze-budou-setrne-nakladat-s-vodou

Související články

Společnost

Studenti v Hradci Králové mají perlivou i neperlivou vodu zdarma

Z domova

Hurá do přírodního koupaliště

Ze světa

Londýnský start-up přišel s nápadem jedlé nádoby na vodu

Ze světa

Obyvatelé Kalifornie šetří vodu a pomáhají tak motýlům

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.