Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

K fantazii a tvořivosti se můžeme vrátit pomocí jednoduchých technik, říká Jitka Štádlerová o kreativní online konferenci MIMO KOLEJE

Foto: se svolením Jitky Štádlerové

Všichni jsme byli v dětství kreativní. I jako dospělí v sobě však můžeme kreativitu probudit díky jednoduchým technikám. Naučte se je na konferenci Myslete MIMO zajeté KOLEJE, za kterou stojí kreativní lektorka a koučka Jitka Štádlerová. Konference se koná zdarma online a začíná 22. února 2022. V rozhovoru jsme se Jitky zeptali, jak jít naproti dobrým nápadům nebo kde se inspirovat.

Proč je kreativita jednou z nejdůležitějších dovedností každého z nás, nikoliv pouze umělců či „kreativců“?

Protože kreativitu potřebujeme téměř každý den. Často nastane situace, kdy něco nevyjde podle našich představ, kdy se musíme rozhodnout v situaci, která je pro nás naprosto neznámá, kdy věci nejdou podle plánu, a právě v takové chvíli improvizujeme. Může se stát, že zavedené postupy nějak nefungují a je potřeba se na věc podívat jinak. Někoho tato situace zcela paralyzuje, někdo hledá řešení. A o tom je také kreativita, nejen o uměleckých dílech a velkých objevech. A tato každodenní kreativita je naprosto stejně důležitá jako její další druhy.

Ve své profesi musíte často slýchat „to mi nepůjde, nikdy jsem nebyl/a moc kreativní“. Dá se kreativita naučit?
Ano, někdy slyším „ale já nejsem kreativní“. Většina z těchto lidí je pak mile překvapena, co všechno vymysleli. My se totiž ke kreativitě pouze vracíme. Jako děti jsme byly kreativní naprosto všichni.  Některým to trochu vydrželo a mají nápadů spoustu. Ostatní pak mohou využít jednoduché techniky, jak se k fantazii, zvídavosti či tvořivosti vrátit.

Všichni pak máme užitek z toho, když svoji kreativitu probouzíme a trénujeme. A to naprosto jednoduchými způsoby, třeba když uvaříme exotické jídlo, jdeme jinou cestou do práce nebo se naučíme něco naprosto nového. Účastníme se přednášky z úplně jiného oboru, než kterému se věnujeme, nebo diskutujeme s lidmi mimo naše bubliny.

Spousta lidí má pocit, že dobré nápady je prostě musí napadnout, tedy přijít z čista jasna. Jak však můžeme jít nápadům naproti?

Existují lidé, kteří mají nápadů přehršel, opravdu jim stačí nepatrný podnět a dovedou z něho vytěžit, ale ne všichni to mají ve vínku. Samozřejmě, že geniální umělci nebo vědci techniky kreativity nepoužívají, ale ostatním mohou pomoci jednoduché postupy, díky kterým na zajímavé myšlenky přijde naprosto každý. Skvělý je pak každodenní trénink kreativity. Zkuste si třeba tato cvičení:

  • Náhodně si vyberte 5 slov a zkuste z nich vytvořit příběh. Nebo si vezměte 2 věci – třeba růži a propisku a zkuste vymyslet, co všechno mají společného.
  • Další cvičení pak spočívá v tom, vymyslet co nejvíce způsobů, k čemu všemu lze použít nějakou věc, třeba cihlu? Pokud jste vymysleli třeba 20 způsobů využití cihly, tak gratuluji, pokud moc ne, je čas na trénink.

Cvičení, které mám velmi ráda, spočívá v tom, že hledám v různých objektech něco jiného. Myslím, že každý zkoušel někdy hledat zvířata a objekty v oblacích, ale podobné tvary najdeme všude kolem sebe. Třeba když naprší, tak tvary louží. Když se koupeme, tak bublinky pěny vytvoří skvělý prostor pro naši fantazii. Také tvary stromů či jejich povrch, i kůra často vypráví úplné příběhy. Jen se dívat kolem sebe.

Foto: se svolením Jitky Štádlerové

Co můžeme v našem životě získat, pokud v sobě probudíme kreativitu?

Naučíme se si mnohem více užívat života, protože vnímáme všemi smysly. Ostatně to je také jedno ze cvičení, které můžeme hned praktikovat: nevnímat jenom očima, ale na chvilku se zastavit, uvědomit si, co všechno slyšíme, cítíme, vnímat povrchy, chuť. Zkuste si dát malou pauzu a opravdu všemi smysly si vychutnat třeba jednu bobuli hroznů, měsíček mandarinky nebo čtvereček čokolády. Najednou je to prostě jiné.

A k čemu nám tedy kreativita je? Kromě toho, že můžeme opravdu vymyslet něco zajímavého, najít řešení nějakého problému, uvést na trh nový produkt či službu, tak dokážeme rychleji najít řešení v každodenních situacích, kdy musíme improvizovat. Často nás napadnou nová řešení, protože vidíme to, co jiní nevidí, nebo dokážeme spojit zdánlivě nespojitelné. Lépe se nám komunikuje a jedná, protože vnímáme, že existují různé úhly pohledu a naučíme se je přijímat. A může nám to pomoci i pro to, abychom si více věcí zapamatovali, protože mnemotechniky jsou všechny založené na fantazii a vizualizaci.

Píšete, že kreativita je jedna z nejdůležitějších dovedností dneška i budoucnosti. Myslíte si, že nároky na kreativní či inovativní myšlení do budoucna porostou?

Určitě. Již nyní je kreativita považovaná za jednu z nejdůležitějších dovedností současnosti. A pokud se podíváme na závěry světového ekonomického fóra ohledně top 10 dovedností roku 2025, tak je sice až na 5. místě, ale zároveň je přímou součástí tří z předchozích kompetencí (tj. analytické myšlení a inovace, komplexní řešení problémů a kritické myšlení).

Jak s kreativitou souvisí inspirace? Co vše může být inspirací?

Inspirací může být naprosto všechno, stačí se podívat kolem sebe. Je ale dokázáno, že pokud jsme zvídaví, pokud se snažíme se něco nového naučit, pokud se snažíme proniknout i do zcela odlišných oblastí, než kterým se věnujeme, tak stoupá pravděpodobnost, že vymyslíme něco skutečně zajímavého. Z toho pro nás vyplývá zkoušet nové věci, učit se novým dovednostem, poznávat nepoznané.

Na co se zájemci mohou na konferenci Mimo koleje těšit? Co jim předá?

Konference Myslete MIMO zajeté KOLEJE je výjimečná hned z několika důvodů. Je to jediná česká konference napříč obory. Najdete zde zkušené markeťačky, ale také učitele, který učí studenty jinak, spisovatele, HR manažerku, aromaterapeutku, herce, fotografku, ale třeba také ženy, které se věnují rukodělnému tvoření – kaligrafii, akvarelu, vázání knih atd.

To je velká přednost této konference. Různé obory, různé přístupy – ale všichni mentoři patří k odborníkům s prokazatelnými výsledky, u každého najdete několik desítek důkazů toho, že to, co dělají, dělají dobře.

Své si zde tak najdou úplně všichni, konference se věnuje kreativitě v zaměstnání i podnikání, využití kreativity v běžném životě. Navíc můžete relaxovat při tvoření. Propojuje se zde tedy online a offline svět.

Každý z mentorů navíc připravil svůj workshop tak, abyste si odnesli 2–3 praktické kroky nebo konkrétní techniku, kterou můžete okamžitě převést do praxe. Pro usnadnění najdete u každého z mentorů nejen jeho profil, ale také krátkou anotaci, která dané téma přibližuje.

Foto: Myslete MIMO zajeté KOLEJE

Plánovaná konference je však jen zlomek vaší práce. Čemu se věnujete?

Přes 25 let se věnuji vzdělávání a osobnímu rozvoji jako lektor, mentor a kouč, tedy veškeré tzv. soft skills. Hlavním mým tématem je právě kreativita v podnikání a zaměstnání, setkávám se s týmy i jednotlivci na seminářích, ve kterých si zkouší techniky kreativity přímo na to, co nyní řeší, tedy odchází nejen s tím, že se techniku naučili, ale s několika desítkami variant řešení.

Druhým mým velkým zájmem je pak jak být spokojený ve svém životě, často se setkáte s pojmem time management, ale není to jenom o čase. Je to o tom, jak sladit naše potřeby, jak si plnit své sny a přání. Skoro před rokem jsem sesbírala 45 minirozhovorů žen o tom, jak to udělaly, aby pro ně byl čas dobrým přítelem. Můžete si je přečíst ve sborníku neMÁM ČAS.

A jak bylo vidět i na konferenci, myslím si, že tužka a papír mají stále místo na tomto světě, takže stojím i za jedinečnou akcí pro milovníky papíru Meet Papír.

Medailonek

Jitka Štádlerová je lektorka, mentorka a vydavatelka, která pomáhá svým klientům rozvíjet kreativitu a ovládnout time management. Osobnímu rozvoji se profesně věnuje již 25 let. Stojí za akcí Meet Papír a projektem MIMO KOLEJE. Ve volném čase ráda cestuje, zkouší nové věci, vytváří mozaiky a čte.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…