Nicnedělání má řadu pozitivních účinků na naši psychiku a překvapivě nám pomáhá také dosáhnout vyšší produktivity. Vyhradit si čas sám na sebe však může být pro spoustu lidí opravdová výzva.
Když se povinnosti hromadí, máme pocit, že každá vteřina se počítá. Odpočinek odsouváme na jindy a nakonec neodpočíváme téměř nikdy. Čekáme, až odškrtneme všechny položky ze svého seznamu, jenže ten nikdy nekončí. Přitom i dvacetiminutové zastavení nám může každý den pomoci restartovat mozek a odbourat nahromaděný stres.
Stačí si kdykoliv během dne vyhradit několik desítek minut pro sebe. V tomto čase bychom neměli dělat absolutně nic, jen vypnout hlavu a zapomenout na chvíli na všechny povinnosti. Můžeme si sednout na lavičku v parku, dívat se z okna, napít se vody nebo se projít po bytě. Dovolíme takto svému tělu i mozku krátký odpočinek, který obnoví naši produktivitu i kreativní myšlení. Zpočátku může být nicnedělání náročné, dá se však natrénovat. Stačí začít na 5 minutách denně a podle potřeby čas postupně zvyšovat.
Zdroj: The Guardian, Healthy U
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…