Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jednotná USB nabíječka už v roce 2024. Uleví vám i životnímu prostředí

Ilustrační foto: Pixabay

Konec utrácení za nové nabíječky! Evropský parlament konečně po několika letech čekání odhlasoval jednotný systém nabíjení mobilních zařízení. Od roku 2024 tak budou muset všichni výrobci prodávat elektronická zařízení s portem USB-C. Nejde přitom o banální problém, jak by se mohlo na první pohled zdát – sjednocení nabíjení přinese pozitivní ekonomické i ekologické dopady. Evropský parlament o novince informoval na svém webu.

Nejpozději do roku 2024 bude možné nabíjet všechny mobilní telefony, tablety a fotoaparáty prodávané na území Evropské unie pomocí USB-C portu. V roce 2026 by se měla tato povinnost rozšířit i na notebooky. Shodla se na tom drtivá většina europoslanců, kteří tímto způsobem chtějí snížit množství elektronického odpadu a finančně ulevit spotřebitelům.

Od počátku roku 2024 tak již nebude nutné si při pořízení nového elektronického zařízení kupovat také novou nabíječku. Ročně proto spotřebitelé ušetří až 250 milionu korun, které by za nové nabíječky vydali. V novele je totiž zahrnuté i právo spotřebitele koupit si elektronické zařízení bez nabíječky a používat tak opakovaně svou stávající.

Významná je nejen celková úspora spotřebitelů, ale také úbytek elektronického odpadu. Odhaduje se, že se v Evropské unii ročně vyhodí více než jedenáct tisíc tun nepoužívaných nabíječek, které tak tvoří výraznou část elektronického odpadu. Nová legislativa tedy pomůže i životnímu prostředí, pro které je odpad z elektronických zařízení obrovskou zátěží.

Zdroj: europarl.europa.eu, novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…