Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

„Je to jako nekonečná spirála, pořád je co řešit,“ říká o aktivismu Martin Novotný z iniciativy Akční Budějčáci

Zdroj fotografií: Akční Budějčáci

Martin Novotný je student žurnalistiky a enviromentalistiky v Brně a posledních pět let svého života zasvětil aktivismu. Ve svém rodném městě, Českých Budějovicích, spoluzaložil iniciativu Akční Budějčáci. V té usiluje o revitalizaci města a popularizaci veřejného prostoru.

Martine, jsi jedním ze zakladatelů iniciativy Akční Budějčáci. Jaká myšlenka stojí za jejím vznikem?

Naše iniciativa vznikla přibližně před třemi lety. Tehdy jsme se inspirovali dnes již téměř neaktivním spolkem Domovina za živé město. Ten usiloval o posun Budějovic na úroveň evropských metropolí. O město prostupné pro cyklisty, lákavé pro život a plné příležitostí. Cíle spolku nás motivují v jejich odkazu pokračovat, snažíme se dokončit jejich práci. Zapojit se do veřejného dění, popularizovat veřejný prostor v řadách veřejnosti. Snažíme se vysvětlovat, argumentovat a měnit město přímo v ulicích.

Čeho se vám za dobu fungování podařilo dosáhnout?

Úplně na začátku nám spolek Domovina navrhl zaměřit se Hájíček, zarostlý park u centra Budějovic. Podařilo se nám tam s městem umístit lavičky a pročistit břeh tak, aby se otevřel výhled na centrum a řeky.  O rok později jsme se rozhodli přimět město k procesu přeměny parku Dukelská. Nyní umisťujeme kolostavy a chystáme projekt přeměny Krajinské ulice, která je nejvytíženější pěší třídou v historickém centru Budějovic. Zatím posledním projektem je oprava více než 20 let nefunkční fontány. Maličkost, ale lidé to v parném létě ocení.

Dokážeš vypíchnout jeden projekt, ne který jsi obzvláště hrdý?

Je to právě naše laická kampaň za obnovu parku Dukelská. Společně s dalšími pěti středoškoláky jsme natočili video, provedli dotazníkové šetření a to vše prezentovali na zastupitelstvu města. Tam jsme sice nebyli přijati dobře, ale po volbách se toho chytlo nové vedení města a teď už míříme do finále. Z toho mám opravdu velkou radost. Úspěch je pro mě důkazem, že i obyčejný občan se může zasadit o změnu zdánlivě nezměnitelného.

Daří se vám komunikovat s vedením města?

V minulosti byla komunikace problematická a i v současném vedení města je několik politiků, kteří nás nemohou vystát. Naštěstí druhá část vedení je nám nakloněna a skrze ně prosazujeme naše nápady a požadavky.

Jak se takový nápad přerodí v čin?

Fungujeme na dost punkové bázi. Většinou sami vidíme nějaký problém ve městě, nebo nás někdo upozorní. Zkusíme odhadnout, jestli je objekt reálné opravit, anebo je vhodnější řešit území komplexně. Pak se už jen obrátíme na úředníky nebo vedení města a jednáme o nápravě. Buď to jde, nebo ne. Zároveň informujeme naše fanoušky na Facebooku skrze příspěvky a videa. Tam se snažíme předat lidem náš podhled na problémy města a vzbudit v nich zájem o prostor, ve kterém žijí.

Zapojují se tedy nějak i samotní obyvatelé Českých Budějovic?

Snažíme se, ale není to snadné. Lidé sami od sebe nic moc neudělají, ani když je k tomu nabádáme. Ale chyba je i v nás. Jestli děláme něco špatně, tak je to kontakt s lidmi naživo, studujeme totiž mimo Budějovice. I proto jsme se rozhodli jít do adopce trávníků u zastávky Čechova v širším centru Českých Budějovic, kde osazujeme plochy květinami a staráme se o ně. A přesně to byl správný krok. Už tři lidé nám pomáhají se zaléváním, deset dalších se u nás při realizaci zastavilo a projekt nám pochválilo.

Co plánuješ do budoucna pro svoje město?

Chceme vzdělávat veřejnost a úředníky z Budějovic o architektuře a veřejných prostranstvích v budoucím sídle našeho spolku, které zatím hledáme. Ale to je jen nápad, který budeme muset s kolegou Radkem Matouškem rozpracovat. Věřím, že se najdou další lidé z města jako já a společně ho změníme. Po těch letech už ale pochybuji, že by současní politici mohli s rozvojem města výrazně pohnout. Takže je to na nás mladých.

A pro sebe?

Moje budoucnost se bude pravděpodobně odehrávat v Českých Budějovicích, ale kdo ví, jak to všechno dopadne. Nechám se překvapit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Drobná úprava designu může zachránit tisíce stromů. Vydavatelství HarperCollins to uvedl do praxe

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…