Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studenti z gymnázia Nový PORG v semifinále prestižní celosvětové investiční soutěže

Pětice nadaných studentů před základní školou a gymnáziem Nový PORG. Foto: Forbes

Pětice mladíků se probojovala do semifinále soutěže Wharton Global High School Investment Competition z původních 1 400 středoškolských týmů z celého světa. Z Evropy postoupily do 55 nejlepších týmů jen Češi a Poláci. Každoročně vyhrávají hlavně týmy z velkých prestižních škol v USA a Indii, píše server Forbes.

Každý z týmů dostal svého klienta a virtuální peníze, se kterými 10 týdnů obchodovali na akciovém simulátoru WInS. Každý tým pak musí své jednání a investice obhájit a vysvětlit v reportech a videu, které univerzita vyhodnocuje. I když jde o virtuální investice, všechny týmy berou svůj úkol velmi seriózně. Soutěž se již koná více než 10 let a podporuje finanční gramotnost. Že se do semifinále probojovala i relativně malá soukromá škola z Česka, je velký úspěch.

Studenti gymnázia Nový PORG Mojmír Zálešák, Jonáš Machurek, Jan Kubeš, Filip Hrubý a Herbert Janda účast v soutěži iniciovali sami skrze školní klub Investment Society. Nový PORG je díky mezinárodnímu studijnímu programu vedenému v angličtině (International Baccalaureate Diploma Programme) jednou z nejlepších škol takového druhu v Evropské unii. Díky programu mají pak studenti i větší šance dostat se na prestižní univerzity celého světa.

V semifinále teď musí vytvořit desetiminutové video, ve kterém shrnou svou strategii v laickém jazyce, což by mělo sloužit jako pitch pro klienta, o kterého usilují. Testují se tedy i prezentační dovednosti. Finále soutěže se bude konat v dubnu a postupuje do něj deset týmů. Budeme tedy našim zástupcům držet palce!

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…