Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jarní úklid v plném proudu. Poradíme, kam s vyřazeným oblečením

Ilustrační foto: Depositphotos

Jarní úklid se často nese ve jménu zbavování se všeho nepotřebného. Obvykle dojde také na obsah šatníku. Oblečení, které vám nesedí nebo se v něm necítíte dobře, může však ještě posloužit někomu jinému. Kam s vyřazeným oblečením?

K minimalismu a udržitelnému šatníku se uchyluje stále více lidí. Možná i vás taková změna láká. Když se chceme zbavit nepotřebných věcí, musíme však myslet na to, že mohou ještě klidně několik let dobře sloužit. Proto se nabízí otázka, kam staré oblečení odnést, aby ještě dělalo radost.

Prodejte ho

Jednou z možností, jak zařídit vyřazeným módním kouskům druhý život, je jejich prodej. Poptávka po second-hand oblečení je na vzestupu a zájem o slušně zachovalé kousky určitě bude. Využít můžete online platforem pro prodej oblečení, bot a módních doplňků, jako je například vinted.cz.

Další možností jsou facebookové skupiny sloužící k výměně oblečení, kde se můžete s ostatními domluvit na tzv. swapu. Zkuste se také poohlídnout, zda zboží nevykupuje některý z okolních second-handů.

Darujte ho

Další z možností, která vás asi už napadla, je vyřazené oblečení darovat. Pokud se rozhodnete nabídnout oblečení, které nechcete, svým přátelům či rodině, dejte pozor, abyste svůj problém jen nepřesouvali na své blízké. Darujte jen v případě, kdy mají opravdu zájem.

To samé platí i pro charity. Lidé si často myslí, že dělají dobré skutky, když své staré věci věnují na charitu. Je však potřeba si zjistit, co opravdu charity potřebují a o co veřejnost žádají. Oblečení navíc darujte vždy čisté, nepotrhané a vyprané.

I tak však můžete svým vyřazeným oblečením pomoci. Poohlédněte se proto po okolních charitách či sbírkách a zjistěte, zda některé z nich neshánějí nějaké oblečení. V Praze funguje například projekt Šatník, kam mohou lidé darovat oblečení pro samoživitelky.

Ilustrační foto: Depositphotos

Přešijte, přetvořte ho

To, že vám oblečení nesedí, ještě neznamená, že se ho musíte hned zbavit. Využijte svou kreativitu a fantazii a přetvořte módní kousky k obrazu svému. Na internetu najdete hromadu návodů, jak využít staré džíny nebo jak opravit tričko, které vám nesedí. Inspiraci můžete čerpat také na sociálních sítích.

Vyzkoušet můžete i tzv. upcyklaci, tedy předělání starého kousku oblečení na něco nového, využitelného. Pokud umíte šít, vyřazené oblečení můžete také přešít na něco úplně jiného. Například ze starých šatů může vzniknout třeba nové tričko nebo sukně.

Využijte kontejnery na oblečení

Možná pro vás není ani jedna z výše uvedených možností a rozhodnete se oblečení prostě vyhodit. I vyhazování má však svá pravidla, je totiž nutné oblečení správně vytřídit. Do kontejnerů na textil patří obuv, spodní prádlo, oblečení nebo kabelky a tašky. Naopak do něj nevhazujte znečištěné textilie, kožichy, molitany nebo peřiny.

Z těchto kontejnerů se asi 40 % oblečení prodává do second-handů, zbytek jde na charitu nebo se recykluje. Problém je v tom, že oblečení z těchto kontejnerů neputuje vždy tam, kde je potřeba, ale mnohdy končí třeba na skládce.

Nejlepší tak je snažit se najít vyřazenému oblečení druhý domov na vlastní pěst. Pokud se však přece jen rozhodnete oblečení vyhodit, mějte na paměti, že do směsného odpadu opravdu nepatří, a využijte dostupné kontejnery na textil.

Autorský článek Anety Šmejcové

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové zpozorovali hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Geoinženýrství: „Ztlumení slunce“ by mohlo zabránit tání ledovců

Galaxie Andromeda by mohla být klíčem k měření temné energie

Negrelliho viadukt ožije kavárnami, kulturou i sídly startupů. První oblouk otevře v říjnu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…